„Čoho sa mám báť?“ – pýtal sa Fico. Sulík odpovedal: „Basy!“

Robert Fico sa popasoval s Richardom Sulíkom

autorská koláž hlavne.sk, TASR

V relácii RTVS O 5 minút 12 lídri sa stretli lídri najsilnejších politických strán: Robert Fico (SMER-SD) a Richard Sulík (SaS). Rozoberali štátny rozpočet, obedy zadarmo aj vraždu novinára Kuciaka.

„Mňa veľmi teší, že Slovensku sa darí, Slovensku sa darí perfektne,“ vyhlásil v úvode predseda SMER-SD Robert Fico s tým, že nevidí dôvod prijímať nejaké opatrenia pre prípadný krízový stav. „Prvýkrát v histórii bude mať slovenské zdravotníctvo 6,3 miliardy eur, čo je historicky najvyššia suma,“ uviedol R.Fico. R. Fico uviedol, že SR veľmi zdravého hospodárstvo.

„Je to veľmi nebezpečné takto prudko zvyšovať verejné výdavky,“ reagoval Richard Sulík. Kritizoval, že rast verejných výdavkov je odroku 2006 vyšší o 90 percent. „Žijeme v dobrých časoch, bezpochyby, ale každá kríza jedného dňa príde, otázka je kedy. V dobrých časoch treba pamätať na zlé časy a to vláda nerobí,“ uviedol R.Sulík.

Fico sa krízy neobáva. Podľa neho má Slovensko výdavky naplánované tak, že v niektorých oblastiach dosahujú historické maximá.

E. Tomáš povedal, že R. Fico by sa mal odsťahovať z bytu v Bonaparte

Peter Kažimír navymýšľal rôzne dane a vyrovnaný rozpočet zaplatili ľudia. – uviedol Richard Sulík. Pripomenul, že teraz sa ide zvyšovať dph cez 2 a pol percentnú daň pre obchodné reťazce. „Ste sociálny netvor,“ povedal Sulík Ficovi.

Podľa Fica Sulíkov výpočet navyšovania daní od roku 2006 do roku 2018 o 800 eur na osobu je insitná ekonomika.

Korupcia

„Odpoviem na všetky vaše otázky, keď vy odpoviete, či ste pili colu na Vazovovej,“ povedal R.Sulík Robertovi Ficovi.

Robert Fico odmietol Sulíkove tvrdenia o tom, že korupcia je všade.

„Kradneme? Tak to doneste na políciu. Ja to tu počúvam od rána do večera,“ povedal Fico Sulíkovi, ktorý ho obvinil, že stále kradnú. „Tu je toľko svinstva, ktoré sa valí na túto vládu z úst opozície,“ povedal R.Fico.

Vražda novinára Kuciaka podľa R.Sulíka ukázala, že mafia nikdy nemala tak blízko k úradu vlády.

„Ulica vás vyhnala z úradu. Vás vyhnali ľudia, na uliciach, toto je hanba. Pán poslanec Fico je už len pán poslanec, nie je premiér,“ vyhlásil R.Sulík. Robert Fico uviedol, že keď bola vo vláde SaS, nič neurobili.

Obedy zadarmo

Podľa Sulíka ide o kupovanie voličov. „Obedy zadarmo sa dotknú 517 000 detí,“ vyhlásil Robert Fico s tým, že na druhom stupni základných škôl chodí na obedy len 50 až 60 percent detí a to treba zmeniť. Obedy zadarmo v školách sú podľa neho vo svete bežné, ako príklad uviedol napríklad Fínsko. Sulík so svojím 20 000 platom obedy zadarmo podľa neho nepotrebuje.  Richard Sulík trvá na tom, že ide o kupovanie občanov: „Rodičia chudobných detí dostávajú obedy zadarmo už dnes,“ uviedol R.Sulík.

„Vždy, keď sa nejaká povinnosť prenáša na obce a mestá, vždy sú kritické. Obce a mestá nikdy nemali toľko peňazí, ako majú dnes,“ povedal v tejto súvislosti Fico. „Školstvo treba v prvom rade reformovať,“ oponoval Sulík a doplnil, že financovať školstvo treba inak. Podotkol, že deti zo sociálne slabých rodín už obedy zadarmo majú.

Vražda novinára Kuciaka

„Je to fantastický výsledok polície. Tím, ktorý vystaval ešte policajný prezident Tibor Gašpar a minister vnútra R.Kaliňák dokázal prakticky nemožné,“ uviedol R.Fico. Celá táto vražda bola od začiatku zneužitá na zmenu mocenských pomerov. „V tomto okamihu ja držím palce polícii a prokuratúre,  aby našli objednávateľa,“ povedal R.Fico. Hovorí však, že na právoplatné odsúdenie si treba ešte počkať. Pri vyjadreniach chce byť preto opatrný.

„Za výdatnej pomoci zahraničných vyšetrovateľov… Ak by to robili len domáci, nie som presvedčený, že by sa im takto darilo,“ uviedol R.Sulík. V súvislosti s vraždou novinára podľa Sulíka vyplávalo na povrch množstvo „špiny“. Vražda podľa neho ukázala, že mafia nikdy nemala tak blízko k úradu vlády a že hlavný podozrivý je sused R. Fica z Bonaparte. Tieto prepojenia podľa neho nerobia dobré meno Slovensku v Európe.

Sulík skonštatoval, že opozícia mala záujem dospieť k predčasným voľbám, ktoré považoval za najkorektnejšie a najlepšie riešenie. Sociálni demokrati podľa Fica zmysel v predčasných voľbách nevidia.

O Kočnerovi

„Vy ste normálny samovrah, pán Sulík,“ – uviedol R.Fico.  „Videl som, ako s človekom, ktorého mne hádžete na krk, tak vy ste k nemu chodili na raňajky,konzultoval ste s ním mocenské pomery, keď ste bol predsedom parlamentu.“

„Mňa sa Kočner snažil zdiskreditovať. Kočnera chránil SMER,“ – reagoval Sulík. Doplnil, že on si chybu priznal, R.Sulík odmietol, že mal vtedy odstúpiť z funkcie.

Na otázku moderátora, či sa R.Fico neobáva toho, čo našla polícia v trezore M.Kočnera R.Fico uviedol: „A čoho sa mám báť?“ „Basy!“ -odpovedal Sulík. Podľa Fica zvolil Sulík v debate vagabundský štýl, ale on to rešpektuje.

Voľby

Podľa R.Sulíka za 10 rokov v politike nezažil, aby mali ľudia „tak plné zuby Smeru“. Robert Fico si myslí, že marec 2020 je najreálnejší termín volieb. Fico neodpovedal na otázku, či by sa opäť chcel stať premiérom.

Vek odchodu do dôchodku

V otázke zastropovania veku odchodu do dôchodku sa názory oboch politikov líšia predovšetkým v jeho zakotvení v ústave. Sulík koalícii navrhuje zafixovanie dôchodkového veku zákonom. Dôchodkový vek sa podľa neho má zvyšovať vtedy, ak sa zvyšuje aj priemerný vek života. Fico avizoval, že pokiaľ by sa ústavný strop nepodarilo presadiť, podporí Smer-SD referendum v tejto otázke.

Môže vás zaujímať

Na Slovensku požiadalo v roku 2018 o azyl 10 maloletých bez sprievodu