Jednou vetou

Najvyšší súd zamietol rozpustenie Kotlebovej strany

Marian Kotleba je popredný predstaviteľ Ľudovej strany Naše Slovensko

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Najvyšší súd SR definitívne rozhodol: návrh na rozpustenie ĽSNS, ktorý predložil generálny prokurátor Jaromír Čižnár, zamieta! Podľa NS SR stanovy, program a činnosť Ľudovej strany Naše Slovensko nie sú v rozpore s demokratickým zriadením, ústavou a zákonmi.

aktualizované: 11:46

Pojednávanie sa uskutočnilo pre enormný záujem verejnosti  v najväčšej miestnosti Najvyššieho súdu, aj tá bola takmer plná. O zamietnutí návrhu gen. prokurátora na rozpustenie kotlebovej ĽSNS rozhodol päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu, na čele s predsedníčkou Janou Zemkovou. Sudcami senátu sú aj  Nora Halmová, Milan Morava, Petra Príbelská a podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová.

GP SR bude na rozhodnutie o ĽSNS reagovať až po jeho písomnom doručení

Generálna prokuratúra (GP) SR si počká na písomné vyhotovenie a doručenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR v oblasti zamietnutia návrhu na rozpustenie parlamentnej ĽSNS. „Až potom bude možné zaujať relevantné stanovisko,“ reagovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Sulík a Truban chcú, aby ich strany po voľbách spolupracovali

Súd už od rána sledujú policajné hliadky, očakával sa príchod fanúšikov Mariána Kotlebu, ktorí však tento raz neprišli. Na druhej strane prebieha vonku aj tichý protest, ktorý podporuje napríklad herečka Zuzana Kronerová či komentátor Marián Leško. Verejne známe osobnosti stoja pred vchodom budovy súdu a každý drží jedno písmeno hesla Stop fašizmu.

Tichý protest pred budovou Najvyššieho súdu | foto: TASR

Prvé pojednávanie sa uskutočnilo už 9. apríla. Súd vtedy nerozhodol, lebo pojednávanie bolo neočakávane dlhé, keďže žalovaná strana rečnila niekoľko hodín, ĽSNS zastupovali traja advokáti: Radovan Hrádek, Peter Kupka a Tomáš Rosina, tí boli prítomní aj dnes.

Takto to vyzeralo počas prvého pojednávania NS SR. Prívrženci ĽSNS sa presunuli od Najvyššieho súdu pred Generálnu prokuratúru | foto: hlavne.sk/mp

 

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu