Jednou vetou

Súd rozhodol: Bašternák je vinný, patrí do basy!

Ladislav Bašternák pred súdom 7.11.2018

autorská koláž a foto hlavne.sk

Podnikateľ Ladislav Bašternák je vinný v kauze neoprávneného uplatňovania vratiek DPH vo výške 2 milióny eur. Súd mu vymeral trest 5 rokov a 5 rokov má aj zákaz podnikať. Rozhodla o tom sudkyňa Mária Szabóová z Okresného súdu Bratislava 2. Bašternák čelil obžalobe kvôli fiktívnym vratkám DPH za dva milióny.

Okresný súd Bratislava 2 odsúdil na stredajšom pojednávaní Ladislava Bašternáka na 5 rokov nepodmienečne vo väznici s najnižším stupňom stráženia. 5 rokov má aj zákaz podnikať. Návrh prokurátora, aby bol podnikateľovi zhabaný aj majetok, súd zamietol.

Ladislav Bašternák sa proti rozsudku na mieste odvolal.

Ako prebiehalo pojednávanie?

„Som vinný a ľutujem svoje činy,“ uviedol v úvode súdu podnikateľ L.Bašternák. Potvrdil tak, že štát pripravil v roku 2013 neoprávnene o 2 milióny eur cez vratky dph. Prokurátor jeho vyhlásenie prijal. Zároveň ale žiadal od Bašternáka 242 666,76 eur ako náhradu škody a od súdu preňho minimálnu výšku trestu odňatia slobody, čo je 7 rokov, plus prepadnutie majetku.

Advokát L.Bašternáka Peter Filip sa proti návrhu o väzbe búril. „Vzhľadom k môjmu právnemu presvedčeniu a skutočnosti, že môj klient uhradil v januári 2018 sumu 1 732 287, 67 eur na potrebný účet, ho navrhujem oslobodiť spod obžaloby, pretože trestnosť činu zanikla podľa paragrafu 86 trestného zákona,“ vyhlásil na súde Bašternákov právny zástupca Peter Filip.

O zhabaní majetku podľa P. Filipa nemôže byť ani reč, lebo na to by musel L.Bašternák nadobudnúť značnú časť majetku trestnou činnosťou alebo by musel daný majetok pochádzať z príjmov trestnej činnosti. „Nehnuteľnosti, ktoré sú vo vlastníctve môjho klienta, sú všetky nadobudnuté pred rokom 2012 a teda niet podkladu pre takéto rozhodnutie,“ uviedol P.Filip.

Ladislav Bašternák na súdnom pojednávaní. | foto: hlavne.sk

Ladislava Bašternáka v stredu súd odsúdil v súvislosti s kúpou siedmich bytov v bytovke Mariána Kočnera Five Star Residence, ktoré platil v hotovosti ešte v roku 2013. Následne si uplatnil 2 milióny eur cez vratky DPH, ktoré mu aj boli vyplatené.

Ladislav Bašternák po vznesení obvinenia z neoprávneného uplatnenia vratiek, peniaze štátu vrátil a uplatnil inštitút účinnej ľútosti. Prokurátor ho napriek tomu obžaloval a súd odsúdil. Rozsudok nie je právoplatný, podnikateľ, ktorému platí prenájom aj predseda SMER-SD Robert Fico, sa proti rozsudku na mieste odvolal.

 

Saková: Rešpektujem rozhodnutie súdu v prípade Bašternáka

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky