Jednou vetou

PRÁVE SA DEJE: Prezident Kiska prijíma zástupcov opozičných strán kvôli voľbe ústavných sudcov

Zľava: predseda SaS Richard Sulík, prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

SaS aj OĽANO sú za to, aby ústavných sudcov volili aj predstavitelia opozície. Vyplynulo to po návšteve politikov týchto strán v Prezidentskom paláci. O 12.00 prijme prezident Andrej Kiska ešte politikov zo SME Rodina.

Podľa SaS aj OĽANO-NOVA je nutné, aby opozícia mohla ovplyvniť voľbu ústavných sudcov, čo sa dá dosiahnuť, ak bude rozhodovať 90 zo 150 poslancov NR SR. Po stretnutí s prezidentom A.Kiskom to uviedol predseda SaS Richard Sulík. Zdôraznil, že volíme 9 sudcov na 12 rokov, ktorí budú zásadným spôsobom ovplyvňovať právo v krajine. „Mal by byť zabezpečený väčšinový názor parlamentu, nieže koalícia zvolí sudcov,“ uviedol Richard Sulík.

„Opozícia už aj v tomto volebnom období ukázala, že je schopná sa dohodnúť, ak je kandidát kvalitný. Koalícia však zatiaľ nepreukázala ochotu rokovať o tejto závažnej otázke,“ povedal Eduard Heger z OĽANO-NOVA. „Máme mená kandidátov, ale v tomto čase nie je podstatné ich zverejniť,“ doplnil Eduard Heger.

Škandál u Lajčáka: Funkcionár ministerstva šoféroval opitý

Čo bude s návrhom ministra Gála?

Alojz Baránik (SaS) po stretnutí skonštatoval: „Tá deväťdesiatka sa javí ako podmienka, ktorá je najlepšia a budeme na nej trvať.“ Na otázku, či budú na 90 hlasoch trvať aj ak by to znamenalo, že z návrhu nových pravidiel ministra spravodlivosti Gabriela Gála (Most-Híd) nič nebude, A.Baránik skonštatoval:  „Je to predčasné, musíme sa najskôr poradiť.“ 

Ján Budaj na tú istú otázku odpovedal takto: „Demokrati sa dohodnú a neprijmú to.“

 

 

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky