Jednou vetou

Pravidlá výkonu funkčného obdobia riaditeľov škôl sa meniť nebudú

Ilustračné foto

Foto: TASR

Funkčné obdobie riaditeľa školy alebo školského zariadenia sa meniť nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu zákona o štátnej správe a školskej samospráve, ktorú na júnovú schôdzu Národnej rady (NR) SR predložili poslanci z klubu OĽaNO.

Novelou navrhovali dve zmeny. Prvá je obmedzenie počtu po sebe nadväzujúcich funkčných období riaditeľa tej istej školy na tri.

Tomuto neuveríte: Na magistráte bude o zábavu postarané vďaka tomuto!

Druhá zmena predpokladá, že na zvolenie do funkcie toho istého zariadenia bude kandidát potrebovať vyšší počet hlasov výberovej komisie, ktorou je rada školy. Volený by tak bol trojpätinovou väčšinou.

„Hlavným účelom predkladaného návrhu zákona je zlepšenie kvality riadenia škôl a školských zariadení sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení a obmedzením ich funkčného obdobia,“ tvrdia poslanci.

Sprísnením podmienok chceli zamedziť „zabetónovaniu sa“ na poste riaditeľa školy alebo školského zariadenia na neobmedzený počet funkčných období. Predísť chceli tomu, aby riaditeľ nesledoval „skôr ciele vlastné ako ciele školy, a najmä detí žiakov“. Tvrdia, že k podobným situáciám neraz dochádza v praxi.

Plénum rovnako odmietlo aj návrh novely zákona o ochrane pamiatkového fondu. Tá navrhovala, aby časť povinných odvodov z kurzových stávok mohla putovať na obnovu kultúrnych pamiatok.

Fraška pokračuje. Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu

Cieľom návrhu bolo podľa predkladateľov zlepšenie ochrany a najmä obnovy nehnuteľného kultúrneho dedičstva SR zvýšením finančných prostriedkov do dotačného systému Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“, a to prostredníctvom odvodov z kurzových stávok.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky