Jednou vetou

Právnik Markízy predložil vyjadrenie, má spochybňovať podpis Ruska

Exriaditeľ Markízy Pavol Rusko

foto: TASR

Na Okresnom súde (OS) Bratislava V v pondelok pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade zmenkovej kauzy týkajúcej sa TV Markíza a jej bývalého riaditeľa Pavla Ruska. Ide o zmenku vo výške 8,3 milióna eur, kde na strane žalobcu figuruje spoločnosť Mariána Kočnera Správa a inkaso zmeniek, s. r. o., a na strane žalovaných Pavol Rusko a spoločnosť Markíza – Slovakia, s. r. o.

Právny zástupca TV Markíza na pondelňajšom pojednávaní predložil odborné stanovisko ohľadom pravosti podpisu Ruska na zmenke na sumu 8,3 milióna eur. „Na základe predloženej vzorky porovnávacích podpisov je značne nepravdepodobné, že originály sporných zmeniek boli podpísane Pavlom Ruskom v roku 2000,“ vyplynulo okrem iného zo záverov odborného vyjadrenia.

Právnik žalobcu poukázal však okrem iného na skutočnosť, že znalkyňa pri spracovaní odborného vyjadrenia vychádzala len z fotokópie, a nie originálu zmenky a svoj podpis na zmenke potvrdil aj samotný Rusko, ktorý sa vyjadril, že zmenku podpísal v roku 2000.

Právnik Ruska argumentoval, že v odbornom stanovisku znalkyňa neuviedla použitú metodiku. „Znalkyňa v odbornom stanovisku nevylúčila, že originály zmeniek boli podpísané v roku 2000,“ zdôraznil právnik.

Právny zástupca televízie taktiež uviedol, že je prekvapený námietkami Ruskovho právnika voči predloženému odbornému vyjadreniu. „Nakoľko znalkyňa v zásade hovorí, že je sporné, že Pavol Rusko predmetné zmenky podpísal. Inak povedané, nie je presvedčená o pravosti podpisov Pavla Ruska na skúmaných zmenkách. Právny zástupca žalovaného v prvom rade namieta takýto záver. V rámci procesnej obrany odmieta dôkaz, ktorý by svedčil o neoprávnenosti uplatneného nároku voči jeho klientovi vo výške 8,3 milióna eur,“ skonštatoval.

V ďalšom priebehu súdneho konania jednotlivé strany predložili viacero listín a navrhli vypočuť ďalších svedkov. „Aj súd, aj strany sporu sa majú právo podrobnejšie oboznámiť s listinnými dôkazmi,“ uzavrela sudkyňa. Pojednávanie odročila na 26. apríla.

Bývalý riaditeľ televízie Markíza mal v roku 2000 podpísať spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Kočnera a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú tri súdne pojednávania, v ktorých spoločnosť Kočnera žiada od Ruska a spoločnosti Markíza – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky