Jednou vetou

Právnik o Bašternákovom byte: Bude to ešte komplikované

Ladislav Bašternák vlastní už iba byt v luxusnej bytovke Bonaparte

autorská koláž hlavne.sk, jxp, Google Maps

Ladislav Bašternák sa v piatok 15.03. dostavil do Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave, kde nastúpil na výkon 5 ročného trestu. Byt, v ktorom aktuálne býva Róbert Fico (SMER-SD) prepadol štátu a mal by byť vyhlásený do konkurzu. R. Fico už verejne vyhlásil, že o kúpu bytu záujem nemá. Igor Matovič (OĽaNO) je zasa rozhodnutý byt v odhadovanej hodnote 1,6 milióna eur za každú cenu kúpiť a zriadiť v ňom Múzeum korupcie. To však nebude ani zďaleka tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Ladislav Bašternák | foto: TASR

Dočasným správcom Bašternákovho majetku je okresný úrad v Bratislave, v ktorého čele stojí Maroš Karšňák, nominant strany SMER. Ten si si zvolí konkurzného správcu, ktorému môže počas konkurzu dávať záväzné odporúčania, ako postupovať. Kedy však bude vyhlásený konkurz na Bašternákov byt, v ktorom býva Róbert Fico?

Posun v kauze Kuciak? Na polícii vypovedá Peter Tóth, rozhovoril sa šéf Penty Haščák

Podľa právnika musí krajský súd najskôr písomne vydať svoj rozsudok, ktorým uložil odsúdenému trest prepadnutia majetku. Až potom ho môže odoslať na bratislavský konkurzný súd. Ten následne bez ďalších prieťahov vyhlási samotný konkurz. Konanie však nie je ani zďaleka také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Andrej Kiska: Nerozhodný? Plány o vstupe do politiky stále zahmlieva

Súd skončil. Podnikateľ Bašternák odchádza. | foto: jxp

„Rovnopis rozsudku Krajského súdu v Bratislave zo dňa 14.03.2019 bez odôvodnenia spolu s rovnopisom rozsudku súdu prvej inštancie konajúcej v predmetnej veci bol Okresnému súdu Bratislava I doručený dňa 15. 03. 2019,“ vysvetlil pre hlavne.sk hovorca Krajského súdu v Bratislave, Pavol Adamčiak. Podľa jeho slov sa Konkurzný súd musí najskôr s podaním oboznámiť, až potom môže postupovať ďalej.

VIDEO: Bašternák pôjde do väzby! Byt, v ktorom žije Fico, prepadá štátu

Podľa skúseností právnikov sa jedná o veľmi komplikované konanie. V prvom rade musí byť uložený trest prepadnutia majetku a rozhodnutie musí byť právoplatné. Následne sa vytvorí súpis majetku, a majetok sa predáva. Štandardne platí základná 30- dňová lehota pre veriteľov na prihlasovanie pohľadávok, v tomto prípade sa však jedná o osobitný režim, keďže bol trest prepadnutia majetku uložený v rámci trestného konania.

Bašternák sa prihlásil na výkon trestu

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky