Jednou vetou

Pre koronavírus sú v kríze aj médiá. Ministerstvo im chce pomôcť

Hlavná budova ministerstva kultúry, archívne

foto: TASR

Ministerstvo kultúry v tejto súvislosti intenzívne komunikuje s predstaviteľmi médií na Slovensku.

Ministerstvo kultúry zriadilo pracovnú skupinu, ktorá má pomôcť médiám prekonať krízu spôsobenú koronavírusom. Podľa hovorcu ministerstva Matúša Bystrianskeho pracovná skupina naplno funguje, hľadá riešenia a navrhuje opatrenia na zmiernenie ekonomických následkov vírusu na oblasť kultúry.

Kto všetko bude v komisii

Členmi tejto skupiny budú aj zástupcovia médií. Ako už pre agentúru SITA uviedla výkonná riaditeľka Asociácie tlačených a digitálnych médií (ATDM) Eva Pauliaková, tlačené a digitálne médiá zaznamenali 40 percentný pokles predaja a enormný prepad reklamy.

Ministerstvo intenzívne komunikuje s predstaviteľmi médií na Slovensku. V spolupráci aktuálne mapujeme intenzitu negatívnych dopadov koronavírusu na jednotlivé médiá,” uviedol Bystriansky s tým, že o navrhovaných opatreniach bude ministerstvo verejnosť priebežne informovať.

Niektorým hrozí krach a prepúšťanie

Tlačené a digitálne médiá zaznamenali 40 percentný pokles predaja a enormný prepad reklamy. Podľa Pauliakovej by mohlo médiám pomôcť zníženie DPH na časopisy a e-predplatné z aktuálnych 20 percent minimálne na úroveň denníkov a kníh, teda 10 percent.

ATDM zároveň žiada ministerstvo kultúry o vyňatie novín a časopisov z platieb do recyklačného fondu.

Médiám by podľa Pauliakovej rovnako pomohlo vytvorenie fondu na podporu žurnalistiky, ktorý by zabezpečil udržanie pracovných miest novinárov. ATDM je podľa nej otvorená dialógu a hľadaniu spoločných riešení v aktuálnej situácii tak, aby médiá mohli naďalej plniť svoju úlohu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky