Pre štát sme pracovali opäť o deň dlhšie. Terajšia vláda útočí na negatívny rekord, tvrdí analytik

foto: TASR, zdroj: hlavne.sk

Od dnešného dňa prestávajú ľudia pracovať na štát a začínajú pracovať sami na seba. Práve na 5. jún totižto tento rok pripadol Deň daňovej slobody.

Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého odovzdávame celý svoj zárobok štátu a od ktorého si celý svoj zárobok ponechávame. V takejto podobe ide o ľahko uchopiteľné vyjadrenie skutočných nákladov na chod štátu.

„V porovnaní s minulým rokom sa tento rok Deň daňovej slobody posunul o jeden deň neskôr. Je to najmä pre to, že konsolidované výdavky verejnej správy rástli rýchlejšie, než percento rastu HDP,“ povedal na úvod analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.

Napriek tomu, že jeden číselný ukazovateľ bol pomerne dobrý,  sme napokon skončili v nie príliš pozitívnych číslach. „Rast HDP bol pomerne na slušnej úrovni 3,3 percenta, výdavky dosiahli vysoké percento, až 5,7. Štát si tak ukrojil viac z toho, čo zarobíme a prerozdelil to podľa vlastného uváženia,“ pokračoval Reguli.

Po odpočítaní sviatkov a nepracovných dní vyšlo, že Slováci pracovali 155 dní, kým sa dočkali Dňa daňovej slobody. „V porovnaní s poslednými desiatimi rokmi je to najdlhší čas. Toto číslo postupne stúpa od roku 2014. Týmto štýlom vládnutia terajšia vláda útočí na negatívny rekord,“ vyjadril sa Martin Reguli.

Slováci najdlhšie pracovali pre štát v roku 2005, až 165 dní. Potom sa čísla mierne zlepšili. Dokonca v roku 2008 sme pre štát pracovali historicky najkratší čas, len 142 dní. O rok neskôr to však už bolo 150 dní. Po tomto roku sa už pod hranicu 150 nekleslo. Pravidelne stúpajú tieto číselné ukazovatele posledné štyri roky. V roku 2014 to bolo 151 dní, v 2015 153 dní a v 2016 154 dní.

„Dnes tak môžeme oslavovať, že sme splatili verejný dlh štátu. Oddnes vlastne pracujeme pre seba a svoje rodiny,“ povedal trochu optimistickú správu po tých negatívnych Martin Reguli, ktorého následné slová však občanov Slovenska nepotešia. „Z každého jedného zarobeného eura na Slovensku si štát zoberie 42,5 centu na svoj chod a svoje výdavky.  Priemernému zamestnancovi tak štát zoberie skoro 53 percent. Občanovi teda po všetkých odvodoch zostane 47 percent výplaty, ktorú môže použiť na svoje využitie.“

 

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva