Jednou vetou

Prečo bývalý siskár ovplyvňuje dianie cez politikov?

Exsiskár Pavol Forisch rieši zaujímavé informácie

autorská koláž hlavne.sk, Google maps

Bývalí príslušníci SIS stoja za obrovskými kauzami tejto krajiny: či už ide o spis Gorila, ktorý sa v decembri 2011 objavil na internete, ale napríklad predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi ho ponúkal v roku 2010 bývalý dôstojník tajnej služby Ján Feranc. Niet pochýb o tom, že kauza Gorila najviac ovplyvnila voľby v roku 2012. Pred pár dňami sa prevalilo meno ďalšieho bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa. Podal oznámenie, na základe ktorého NAKA predvolala organizátorov Za Slušné Slovensko a žiadala od Karolíny Farskej či Juraja Šeligu podrobnosti o ich financiách. Forisch bol však aj mužom, ktorý cez poslanca SaS Jozefa Rajtára podhodil informácie na Bašternáka a Kočnera.

Kŕmi Rajtára informáciami bývalý agent?

Podnikateľ Ladislav Bašternák a podnikateľ Marián Kočner sú silnou agendou poslanca SaS Jozefa Rajtára. Ten vypracoval a podal aj trestné oznámenie, na základe ktorého je v súčasnosti Ladislav Bašternák odsúdený (zatiaľ neprávoplatne prvostupňovým Okresným súdom Bratislava II.) na 5 rokov odňatia slobody v kauze nelegálnych vratiek DPH.

SaS chce vyhrať parlamentné voľby a prevziať moc, vyhlásil Sulík

Poslanec J. Rajtár podal na Generálnej prokuratúre takisto trestné oznámenie na Mariána Kočnera za podozrivý prevod bytov vo Five Star Residence, či za podivné správcovstvo bytovky Bonaparte, z čoho je dnes podnikateľ obvinený. Aj za týmito trestnými oznámeniami a schémami, ktoré politik odovzdal na Generálnu prokuratúru, stáli v úvode informácie od Pavla Forischa. To, že Forisch „kŕmi“ informáciami Rajtára prevalilo presne pred týždňom.

Bašternák po verdikte.;Nie je s tým vysporiadaný,; tvrdí odborníčka na reč tela

Ladislav Bašternák je dnes odsúdený, trestné oznámenie podával poslanec Rajtár. | foto: jxp

ŠKANDÁL V DÚBRAVKE: Dochádzku starostovej manželky – Zaťovičovej vyšetrovala polícia asi po kočnerovsky

Kto je ale Pavol Forisch? Na jednej strane dával politikovi SaS Rajtárovi závažné informácie o ekonomickej trestnej činnosti, informácie mali zásadný charakter a na druhej strane pred pár dňami zverejnil pofidérnu informáciu o političke z tej istej strany Lucii Ďuriš Nicholsonovej a jej exmanželovi.

Rajtárovi kolegovia v SaS: Si normálny?

„Ja by som teda s takým človekom určite nespolupracovala,“ nechala sa počuť poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Niet sa jej čo čudovať. Na svojom facebooku zverejnil Forisch dokumenty, ktoré ju mali diskreditovať a bol to hoax.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko pre hlavne.sk uviedol, že on by sa s Forischom nestretol, hoci prácu poslanca Rajtára ohľadom Bašternáka a Kočnera považuje za skvelú.

KOMENTÁR: Neuveriteľný príbeh doktora práv

„Viete, Pavol Forisch bol kedysi zamestnanec bezpečnostnej zložky štátu, úlohou bolo zhromažďovať informácie a potom ich postupovať ďalej príjemcom zo zákona. Tak robil, čo robil a v tom pokračuje aj dnes. Vidím to tak,“ obhajoval pre hlavne.sk Rajtár spoluprácu a dodal, že pre neho je dôležitejšia informácia než to, kto ju prinesie. Udalosti okolo Forischovho pokusu diskreditovať Luciu Nicholsonovú, ktorá je Rajtárovou straníckou kolegyňou, považuje Rajtár za „nepríjemné“ a doplnil:Tie námietky má odnedávna, to sa nedalo predvídať.“ V budúcnosti však nemá problém opäť sa s Forischom informačne stretnúť.

Diskreditačná kampaň na sociálnych sieťach.

Prečo to Forisch robí? V telefonáte nám to nepovedal. Podľa Jozefa Rajtára to treba vnímať cez jeho minulé pôsobenie: „O jeho motivácii sa mi nechce špekulovať, ale myslím, že toho Kočnera chcel odstíhať, lebo Kočner je zlo. A veľké zlo.“

Neuveríte, kto a ako rieši Dankovu rigorózku!

Forisch pracoval ako agent v Slovenskej informačnej službe. Okrem toho podľa obchodného registra figuroval vo viacerých firmách s rôznym spektrom pôsobenia. V jednej z nich figuruje aj s ďalším bývalým dôstojníkom SIS Jánom Ferancom.

Ten sa zviditeľnil škandálom s verejnými zákazkami a firmou ROA, keď táto firma so sídlom v Horných Plachtinciach pouzatvárala zmluvy o zabezpečení obstarávania pre viaceré štátne a verejné inštitúcie. Kauza poriadne zatriasla stoličkou vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pod ktorého rezort verejné obstarávania patrili. „Kto sa nepozná z našej brandže?,“ uviedol pre hlavne.sk Pavol Forisch. A s J. Ferancom má mať spoločné aktivity podľa našich informácií aj dnes. „K tomu sa vám nevyjadrím,“ povedal P. Forisch.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Aká je jeho motivácia pri najnovšom dianí, keď podáva trestné oznámenia a zverejňuje hoaxy a popritom dodáva aj závažné informácie,  však neprezradil. „Stretneme sa a poviem vám,“ uviedol.

Pavol Forisch svoju fotku nezverejňuje. Ovplyvňuje síce dianie, ale jeho málokto pozná. Túto fotku má na soc.sieti. | foto: facebook P.F.

„Hľadať motiváciu pri bývalých spravodajcoch je ťažké. Útočia sprava, útočia zľava, nemá to spoločného menovateľa… Ale platí, že keď je chaos a ľudia sú dezorientovaní, voda sa múti a keď je kalná, vtedy sa najlepšie darí tretím stranám, ktoré sa zrazu objavia. Kto to je – ťažko v tomto prípade povedať,“  vyhodnotil situáciu bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Neúspešný kandidát Pekár: KDH čaká, že vyvodí zodpovednosť

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky