Predseda Danko otvoril mimoriadnu schôdzu o odvolávaní ministra Kaliňáka, opozícia mu vyčíta jeho kauzy

Minister vnútra Robert Kaliňák a poslanec za SaS Jozef Rajtár

Foto: TASR

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) čelí opozičnému pokusu o odvolanie. Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd) otvoril mimoriadnu schôdzu pléna, ktorú zvolal šéf parlamentu Andrej Danko (SNS) na základe 37 podpisov opozičných poslancov z SaS, OĽaNO a Sme rodina. V Kaliňákovej ministerskej kariére ide už o tretí pokus o jeho odvolanie, aktuálnym dôvodom je podľa opozície dlhodobé nezvládanie funkcie.

Odôvodnenie podaného návrhu na vyslovenie nedôvery sa začína prípadom Bašternák a najnovšia vec sú korekcie za čerpanie eurofondov. „Žiadosť o odvolanie má šesťstranové odôvodnenie. Ale keby sme mali spísať všetky podrobnosti, prečo Kaliňáka odvolať, bolo by to na dobrú knihu,“ povedal Jozef Rajtár (SaS).

Zároveň avizoval, že dá aj nové podanie na Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Kaliňák má podľa neho „toľko majetku, že sám nevie, koľko ho má“.

Najčastejši odvolávaný minister

Gábor Grendel (OĽaNO) uviedol, že Kaliňák sa stáva najčastejšie odvolávaným ministrom vlád Roberta Fica (Smer-SD). „Po krajských voľbách aj samotní podpredsedovia Smeru-SD tlačili na to, aby odstúpil. Aj týmto návrhom im chceme dať možnosť, aby sa slobodne prejavili a zahlasovali za odvolanie,“ poznamenal.

Zámer odvolávať Kaliňáka predstavila opozícia ešte v polovici novembra. Dôvodom je jeho údajné opakované zlyhávanie vo funkcii. „Najnovšie je to vyše desaťmiliónová pokuta od ÚVO,“ povedal Rajtár.

Podľa jeho slov na ministerstve vnútra pôsobia ľudia, ktorí prácu s verejnými obstarávaniami robia roky a je preto podľa neho nemysliteľné, aby pokuty boli výsledkom nejakých nedopatrení. Tvrdí, že ide o dôsledok manipulácie s tendrami.

Ministerstvo pokuty za Kaliňáka nedostalo

Ministerstvo vnútra (MV) reagovalo, že dostalo za obstarávania pokuty od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) len za dva tendre, a to tie, ktoré realizoval rezort pod vedením súčasnej opozície.

„Jedna pokuta sa týkala predražených fabií a druhá toho, že neodovzdali dokumentáciu ÚVO. Žiadne iné pokuty MV od ÚVO počas pôsobenia Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra za obstarávanie nedostalo,“ vyhlásilo ministerstvo. Zároveň upozornilo, že korekcie, teda zvýšenú spoluúčasť z operačných programov, rezort dostal aj za verejné obstarávania, ktoré sa realizovali za Daniela Lipšica.

Informácie opozície sú podľa vlády nepravdivé

S Kaliňákovým odvolaním v utorok nesúhlasila ani vláda, ktorá vníma opozičný návrh ako vytĺkanie politického kapitálu, pričom na konci dňa sa vždy ukáže, že informácie podané opozíciou sú nepravdivé.

„Minister vnútra všetky náležitosti v prípade Bašternák už niekoľkokrát jasnými argumentmi vysvetlil a vyvrátil, a v samotnom návrhu poslancov je niekoľko nepravdivých a zavádzajúcich informácií,“ odkázal kabinet Roberta Fica (Smer-SD).

Podľa vlády MV nedostalo od ÚVO žiadne pokuty za chyby pri verejných obstarávaniach, ktoré pochádzajú z rokov 2009 a 2010.

„Je zrejmé, že poslanci, ktorí návrh predkladali, nerozumejú ako fungujú korekcie pri operačných programoch, pričom rezort vnútra ich dostal aj za tendre, ktoré sa realizovali počas vedenie ministerstva súčasnou opozíciou,“ tvrdí vláda.

Zníženie kriminality o 41 percent

Korekcie, teda zvýšená spoluúčasť, sa podľa kabinetu vracajú späť do operačných programov a z nich sa môžu čerpať na ďalšie projekty.

„MV z týchto korekčných peňazí získalo 170 miliónov eur navyše za projekty, ktoré boli v programovom období 2007 až 2013 refundované. Tieto projekty boli pôvodne platené zo štátneho rozpočtu, takže úspešným čerpaním rezort ušetril aj po zohľadnení korekcií prostriedky štátu v hodnote 150 miliónov eur,“ odkázala vláda.

Ministri tiež pripomínajú, že od roku 2006 došlo pod vedením Kaliňáka k zníženiu kriminality o 41 percent, pričom objasnenosť trestných činov narástla na 56 percent. Dôveryhodnosť polície zase stúpla z 36 percent na 54 percent.

Môže vás zaujímať

Cena Detský čin roka sa odovzdávala po 19. raz