Jednou vetou

Predsedu najvyššieho súdu budú voliť v máji

Ilustračné foto

Foto: TASR

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová

Predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR) budú členovia Súdnej rady SR voliť 11.mája. Rada sa dnes totiž stotožnila s návrhom člena Juraja Klimenta na preloženie termínu voľby. Zámerom je, aby mali novozvolení členovia rady za parlament a vládu dostatočný čas oboznámiť sa s kandidátmi ako aj s ďalšou agendou, ktorou sa má rada zaoberať.

Kliment v rámci svojho návrhu uviedol, že on sám by nemal problém sa ku kandidátom na post šéfa NS SR vyjadriť, keďže ich ako sudca najvyššieho súdu pozná. Nie všetci novozvolení kandidáti sú však v podobnej situácii. Ďalšia novozvolená členka rady Eva Mišíková, ktorá pôsobí ako advokátka, sa s návrhom preložiť voľbu stotožnila. Spolu s Klimentom ju totiž vláda za členku zvolila v nedeľu 26. apríla popoludní. Parlament ďalších troch nových členov rady, teda Andreja Majerníka, Alenu Svetlovskú a Jána Mazáka, ktorý sa dnešného zasadnutia nemohol zúčastniť, zvolil vo štvrtok 23. apríla.

Súdna rada má na dnes naplánované ešte jedno zasadnutie, je však pravdepodobné, že bude odročené.

O post šéfa NS SR sa uchádzajú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rada volila šéfa najvyššieho súdu trikrát, no zakaždým neúspešne. Na úspech potrebuje kandidát získať minimálne desať hlasov členov rady. Následne ho musí ešte odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

Ján Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Sudcom na Najvyššom súde SR je od roku 2015, o post predsedu sa uchádzal aj vlani v novembri. Pre Ivana Rumanu pôjde o premiéru, ako kandidáta ho navrhlo 12 členov súdnej rady. Rumana je sudcom od roku 1996 a na najvyššom súde pôsobí od roku 2005.

Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. V súčasnosti ho riadi jeho najstarší sudca Peter Szabo. Zastupujúcu šéfku Jarmilu U. obvinila polícia 11. marca z viacerých trestných činov a následne odišla do dôchodku.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky