Prehovoril hlavný podozrivý z kauzy kontaminovanej D4 a R7

Michal Grebeči

autorská koláž hlavne.sk, LD

Podnikateľ s odpadom Michal Grebeči, ktorý je podozrivý že kontaminoval odpadom diaľnicu D4 a cestu R7 prehovoril! Stalo sa tak po pondelkových policajných raziách v jeho dome a firmách s ním súvisiacich. Celé dianie považuje za konkurenčný boj firiem. Obáva sa o život a cíti sa ako obeť nahlasovania korupcie. Michal Grebeči tvrdí, že pod diaľnicami nie je žiadny kontaminovaný odpad a reči o spodných vodách a nelegálnej ťažbe štrkopiesku sú nezmysly.

Policajné razie u odpadkovej mafie sú zatiaľ bez výsledkov

Čo hovoríte na pondelkové razie u vás a vo firmách s vami spojených? Bola to obrovská akcia policajtov, 26 zadržaných a výsledkom je 0 obvinených…

Vôbec netuším, prečo sa toto celé deje. Razia bola v spoločnosti NDD a Abask Recycling, kde poskytujem poradenstvo a zabezpečujem komunikáciu s úradmi, robím to na základe zmlúv, odborníkov na enviro problematiku nie je veľa. V Abask zobrali vyšetrovatelia papiere, ktoré  vrátili pred týždňom, po trištvrte roku s tým, že sú v poriadku. Zobrali nám aj mobily a notebooky. Takto sa podnikať nedá, keď je účtovníctvo, šanóny a počítače stále na polícii.

Podotýkam, že 22 zo zadržaných boli šoféri, ktorí tam parkovali. Potom ja s partnerkou a ešte ďalší dvaja. Všetkých nás vypočuli a prepustili.

Michal Grebeči pri rozhovore pre hlavne.sk | foto: jxp

Boli ste osobne pri prehliadkach?

Bol som pri domovej razii a šiel som aj do areálu NDD, odkiaľ sa brali vzorky, pretože som chcel vidieť, odkiaľ sa tieto vzorky berú. V areáli NDD bola totiž ešte komunistická skládka a to už v časoch, keď som ešte nežil. Oni brali vzorky aj zo starej skládky, aj z časti na ktorej sme ešte nič nerobili, takže som zvedavý na výsledky, ale verím, že aj tie budú dobré.  Rád by som napríklad videl aj zábery z policajného drona, mali taký špeciálny, ktorý vidí aj pod zem, čo by som potreboval aj ja, aby som vedel, čo sa tam reálne nachádza, kde môžem bez problémov kopať, prípadne čo treba asanovať.

V akcii pri zásahu na skládke bol aj policajný dron | foto: jxp

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

 

Hlavne je asi zaujímavé vedieť, koľko ton materiálu, o ktorom je podozrenie, že bol kontaminovaný,  alebo že šlo o nelegálne ťažený štrkopiesok sa celkovo vyviezlo na výstavbu diaľnice z vašej spoločnosti NDD? 

Zo spoločnosti NDD sa vyviezlo zopár áut zeminy a kameniva v rámci rekultivácie. Z Mlynských Nív sa nevozilo nič ani do Abask a do NDD.  NDD nemá žiadnu zmluvu s konzorciom D4R7, zmluvu má ABASK Recycling. Na túto zákazku sme dlho vybavovali potrebné povolenia a z obchodného hľadiska je pre nás veľmi dôležitá. Z Abask sa začalo vyvážať až tento týždeň, malo sa začať v pondelok 15.10., keď boli razie. V spoločnosti NDD nie je dostatok materiálu pod obchvat.  V budúcnosti sa celá kopa, ktorá je v areáli zberného dvora v ABASK-u, celá použije na výstavbu D4 a R7.

Napriek tomu existuje podozrenie, ktoré skúma polícia, predtým Inšpekcia ministerstva životného prostredia, že ste mali vyvážať pod obchvat kontaminovanú zeminu a štrk, ktorý ste získali na základe nelegálnych povolení. 

Poviem vám jedno: keby tam akákoľvek firma chcela doviezť  niečo, čo sa tam doviezť nemôže, to sa nedá, lebo sú tam pravidelné  niekoľkostupňové kontroly. Osobne si myslím, že pán minister dopravy Érsek aj životného prostredia Solymos môžu byť spokojní s tým, ako sa vyvíja výstavba obchvatu D4R7. Tieto nezmyselné podozrenia vznikajú iba na základe nezmyselných anonymných udaní a udaní niektorých aktivistov, ktorí sa snažia prekaziť akúkoľvek prácu. Okrem toho, aj my máme stále kontroly – nedávno sme mali z Banského úradu, z inšpekcie životného prostredia, v Abask boli aj aktivisti – hovorím, však sadnite si sem na 24 hodín a sledujte. Podozrivé pre aktivistov bolo aj to, že vzorky boli dobré.

Kukláči boli v plnom nasadení od skorého pondelkového rána, po dome podnikateľa Grebečiho prehľadávali aj firmy s ním súvisiace. Zaujímalo ich najmä účtovníctvo. | foto: jxp

Na videu na internete vidno zábery bagra, ktorý kope až na úroveň spodnej vody a zasypávate to bielym práškom…

To bola obyčajná sadra, nič sa nemixuje s bielym práškom, nie som chemik. A tá voda nebola spodná voda, ale zrážková voda, bola opäť aj kontrola z banského úradu. Nie som chemik, ani hlupák. Obyčajná zrážková voda.  Mám malé deti… Ktorý človek by vzal životnú partnerku a matku svojich detí do firmy, v ktorej sa robí čiernota? Len hlupák. A ja si myslím, že hlupák nie som.

V súčasnosti vás neobvinili, ale v minulosti ste mali podplácať úradníkov na Okresnom úrade Senec. 

Áno, som obvinený v tejto veci. Myslím si však, že ak niekto niečo také urobí, tak sa to vždy deje v krajnej núdzi alebo pod nátlakom.

Ak ste chcel podnikať, musel ste zaplatiť – to ste chcel povedať?  

Nemôžem o tom rozprávať, je to v štádiu vyšetrovania.

Svedčil ste aj v iných veciach, napríklad ohľadom Okresného úradu Bratislava? 

Áno, takisto to rieši polícia.

Financuje z úplatkov na Okresnom úrade podnikateľ Tomáš W. svoju haciendu?

 Má vaša firma licenciu EIA? 

NDD ju nemá, ale ABASK áno. Kľudne vám ju ukážem, keď sa stretneme vo firme.

Vy ste mali byť hlavným svedkom v prípade Vassal Eko proti vášmu bývalému obchodnému  partnerovi Michalovi K. Prečo ste sa rozišli a prečo ste sa rozhodli  proti nemu svedčiť? 

Áno, som svedok. Nemôžem k tomu viac hovoriť, je to predmetom vyšetrovania.  Svedčil som nielen proti Vassal Eko, ale aj proti iným. Sú informácie, že ma niekto chce dať zlikvidovať. Vám vravím, že som obeťou nahlasovania korupcie. Akú motiváciu majú mať ďalší ľudia, aby nahlasovali korupciu, keď sú v médiách označení za bonzákov a následne sa im dejú čudné veci? Kde je tá spravodlivosť?

Celkovo sa zdá, akoby išlo o spor konkurenčných firiem. Vy ste svedčili proti Vassal Eko, tam obvinenia idú do stratena, zo štyroch ostal vo vyšetrovacej väzbe len 1 a vo vašom prípade z 26 zadržaných je zatiaľ výsledkom nula obvinení. Svedčíte proti sebe akoby navzájom…

Je to možné. Chodím na výsluchy, o tom nemôžem veľmi rozprávať, pretože je to v štádiu vyšetrovania. Vyzerá to, akoby sa nehľadala pravda, ale aby to pekne vyzeralo. Bol som vychovaný ako športovec, bol som reprezentant SR v cyklistike, som zvyknutý na pravidlá fair play, ale to, čo sa okolo mňa deje, tak nevyzerá.

Páčil sa Vám článok? Pridajte s k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí trvá malá lavínová hrozba