Jednou vetou

Premiér Fico v zahraničí: Mení sa slovníkom na Zemana?

Fico si na zasadnutí ČSSD nedával servítku pred ústa (Hlavné.sk)
Slovenský premiér a šéf Smeru Robert Fico v nedeľu navštívil 40. zjazd Českej sociálnodemokratickej strany (ČSSD). Fico chválil situáciu aká v ČR momentálne panuje, no servítku pred ústa si premiér nedával a do sveta vypustil novú senzáciu. Čo na to hovoria jeho stranícki kolegovia?

Zatiaľ, čo väčšina z nás strávila víkend na pokojnej lyžovačke, premiér Robert Fico rozdával rady kolegom z Českej republiky v Hradci Králové. Práve tam sa konal 40. zjazd sociálnodemokratickej strany (ČSSD), ktorá zažíva najväčšie dno svojho pôsobenia, v októbrových voľbách sa prepadla z 20 na 7 percent.

Fico v úlohe úspešného politika, trojnásobného premiéra radil spriatelenej českej sociálnej demokracii, ktorá posledné mesiace rozhoduje o svojej budúcnosti. Ako riešenie zlepšenia ich situácie Fico vidí v stavaní si najvyšších cieľov, aké má napríklad jeho strana SMER (dobehnúť kvalitu životnej úrovne západných krajín). Samozrejme sa nezabudol chváliť bezplatnými vlakmi pre študentov, zaplatenými lyžiarskymi zájazdmi pre študentov a hlavný bod piatykrát vyhrať voľby. Za svoje vystúpenie zožal obrovský potlesk.

Ohlásil Fico veľké zmeny?

Ambície a sebavedomie Ficovi rozhodne nechýbajú, keď si dovolil jeden nevkusný vtip, ktorý by vo význame hĺbky mohol uraziť straníckych kolegov so Smeru. „Dámy mi, dúfam, prepáčia jedno pravdivé prirovnanie: Keď sa hovorí, že ak prestane fungovať bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele,“ povedal premiér s tým, že Smer sa chystá vymeniť polovicu krajských predsedov a úplne zmeniť spôsob riadenia strany, o čom sa už dlhší čas aktívne diskutuje. Ľudí na Slovensku ale nezaujíma až tak to, že strana Smer má nových krajských predsedov, ako to, že minister vnútra Robert Kaliňák a Ján Richter stále sedia na svojich stoličkách. Jediný, kto doposiaľ dal najavo nespokojnosť so stranou a odstúpil, bol minister kultúry Marek Maďarič.

Čo na vyjadrenie svojho predsedu hovoria stranícki kolegovia?

Ján Podmanický | Foto: TASR

,,Ja sa Vám ospravedlňujem, teraz sa tejto téme nemôžem venovať, musím si to pozrieť, keď prídem domov.“ 

Richard Raši
Richard Raši | Foto: TASR

,,Dobrý deň. Som v zahraničí, takže som nesledoval snem ČSSD ani vystúpenie predsedu.“ 

podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) | foto: TASR

,,Vnímam tie slová tak, ako boli povedané. Vy novinári máte chuť to prekrúcať. Pozrite si čo bolo povedané predtým.

Augustín Hambálek.(trnava-vuc.sk)

,,Vnímam ich ako výzvu na zintenzívnenie vnútrostraníckej práce navonok. Vidíme sami, čo sa deje. Smer po VÚC zaznamenal pokles preferencií a vnímam slová pána predsedu ako výzvu k väčšej aktivite, aby sme lepšie začali pracovať.“

Ako hodnotí premiérové vystúpenie analytik?

Analytik Ján Baránek (medzicas.sk) | Zdroj: medzicas.sk

,,Použil také expresívnejšie výrazy bližšie Zemanovi. Možno sa mu chcel priblížiť ako k bývalému predsedovi ČSSD. Mohol samozrejme použiť aj slušnejšie prirovnanie, no zaujímavé je to, že to neurobil doma, ale v zahraničí. Či by to aj na Slovensku urobil neviem. Prekvapilo ma to, pretože to nie je jeho bežný slovník a neviem aká tam bola atmosféra, či nebola uvoľnenejšia a dalo sa určite použiť korektnejšie prirovnanie. Prečo použil práve toto ostáva záhadou. Jednou z motivácií mohlo byť vytvoriť familiárneho ducha na tom zasadnutí.“

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky