Jednou vetou

Danko vyjadruje úctu pozostalým, žiada, aby sa vražda Kuciaka nezneužívala

Andrej Danko

foto: Michal Psota

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) vyjadruje veľkú úctu pozostalým rodinám zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zároveň žiada, aby sa táto tragédia, ktorá sa stala pred rokom, nezneužívala.

aktualizované: 13:54

„Už niekoľkokrát som apeloval, aby túto tragickú udalosť nik nezneužíval. Pre mňa je prioritou, aby páchatelia tohto ohavného trestného činu niesli za svoje skutky zodpovednosť. V takéto dni sa nesmie politizovať a zneužívať smrť dvoch mladých ľudí. Každý z nás by si mal túto udalosť pripomenúť so sklonenou hlavou a na ich pamiatku zapáliť sviečku,“ povedal Danko.

Premiér nechce rozhádané Slovensko, vyzýva na pokojnú spomienku na zavraždených

Premiér Peter Pellegrini vyzýva na pokojnú spomienku na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Zároveň si želá, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť, nechce totiž rozhádané Slovensko. Uviedol to vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

„Pokojne si pripomeňme pamiatku zavraždených. Je to memento a zároveň dôstojný odkaz, že si všetci želáme, aby sa podobné udalosti už nikdy v živote v našej spoločnosti nezopakovali,“ hovorí Pellegrini rok po dvojnásobnej vražde.

Odhalil daňové podvody aj biznis s potratmi. Čomu sa venoval Ján Kuciak?

Táto tragická udalosť otriasla podľa jeho slov Slovenskom. Premiér považuje vraždu dvoch mladých ľudí za brutálny akt a útok na jeden z pilierov mladej slovenskej demokracie, ktorým je sloboda slova. Predseda vlády pripomína, že vyšetrenie vraždy je jednou z priorít našej vlády. Poďakoval vyšetrovateľom a prokurátorom za ich prácu a poukazuje, že podozriví aktéri vraždy už sedia vo väzbe.

Zároveň si premiér želá, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. „Pokrok vo vyšetrovaní je zreteľný. Neželám si rozhádané Slovensko, kde sa bičujú vášne,“ dodal.

Slovensko je rok po vražde novinára iné, zhodli sa viacerí ministri

Rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je Slovensko iné. Zhodujú sa na tom minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Predstavitelia OBSE si pripomenuli výročie zavraždenia Jána Kuciaka

„Každý si uvedomil, či už na najvyšších úrovniach verejnej sféry alebo nižšie, že jeho práca je posudzovaná. Keď niečo zanedbá, urobí zle, tak ho zodpovednosť neminie,“ priblížil svoj postoj Gál, ktorý verí že vražda sa vyšetrí, aj keď možno neskôr. „Spravodlivosť je možno pomalá, ale istá,“ myslí si.

Vo vyšetrenie vraždy verí aj Kalavská. Zároveň je presvedčená, že slovenská spoločnosť je od vraždy citlivejšia na dianie okolo seba.

Čižnár: Obžaloby v prípade vraždy J. Kuciaka by mali byť do pár mesiacov

Podobne sa vyjadril aj Lajčák. „Spoločnosť sa prebudila a miera tolerancie voči niektorým javom sa znížila. Zvyšuje to tlak na nás, verejných činiteľov,“ povedal s tým, že je to podľa neho pre spoločnosť dobré. „Nezabudnime však na to, že Slovensko je parlamentná demokracia a tá má isté mechanizmy, ktoré treba rešpektovať,“ dodal.

Nálady v spoločnosti boli za posledný rok viac emotívnejšie, tvrdí Saková

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) boli nálady v spoločnosti za posledný rok oveľa viac emotívnejšie, impulzívnejšie a dianie bolo o trochu viac dramatickejšie oproti rokom, ktoré predchádzali vražde novinára Jána Kuciaka. Uviedla to na margo prvého výročia Kuciakovho úmrtia.

Lučanský: Vyšetrovanie vraždy J. Kuciaka prebieha naďalej tak, ako má (VIDEO)

Podľa nej je poľutovaniahodné, že vražda novinára, ktorý investigatívnym spôsobom odhaľoval trestné činy, sa stala. „Nemysleli sme si, že na Slovensku sa po toľkých rokoch demokratického vývoja niečo také uskutoční,“ povedala šéfka rezortu vnútra.

Myslí si, že z pohľadu ministerstva vnútra pristúpili k vyšetrovaniu vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej efektívne. „Môžem poďakovať všetkým svojim kolegom, ktorí na tomto prípade pracovali. V septembri 2018 bolo deväť osôb zadržaných, z toho sú štyria väzobne stíhaní. Vyšetrovací tím ďalej pracuje a má moju podporu,“ poznamenala s tým, že verí, že „sa dopátrame aj finálneho objednávateľa vraždy“. Zároveň zopakovala slová generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára, ktorý predpokladá, že vyšetrovací tím, zaoberajúci sa vraždou Kuciaka a jeho snúbenice, by mal do leta vzniesť aj prvé obžaloby.

Môže vás zaujímať

Väzobne stíhaná Monika J. sa vzdala funkcie sudkyne