Jednou vetou

Premiér nevie o tom, že by R. Fico chcel ísť na Ústavný súd SR

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: Martin Nedeliak/hlavné.sk

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nevie o tom, že by expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico chcel ísť na Ústavný súd SR.

„Nemám informáciu, že by chcel byť členom Ústavného súdu. Ja takúto ambíciu neevidujem,“ vyhlásil Pellegrini v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Odmietol zároveň, že by sa zmeny v pravidlách výberu ústavných sudcov robili vo Ficov prospech. Pellegrini to povedal v reakcii na otázku moderátora ohľadom návrhu Smeru-SD, aby ústavných sudcov volili poslanci ústavnou väčšinou (90 hlasmi) s tým, že by potom už o sudcoch nerozhodoval prezident SR.

ANALÝZA: Mediálny priestor politikov v prvom polroku 2018

Pellegrinimu sa pozdáva aj aktuálny návrh ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby sa kandidáti na ústavných sudcov volili v parlamente 76 hlasmi a z kandidátov by potom sudcov vyberal prezident SR.

Ak by však došlo k tomu, že by sa malo v parlamente voliť až ústavnou väčšinou, vidí premiér logiku v tom, aby prezident SR z procesu výberu vypadol.

„Ak už má kandidát dostať 90 hlasov, stráca sa potreba, aby prezident SR posväcoval týchto kandidátov,“ povedal v diskusii RTVS Sobotné dialógy.

Čo skrýva prezidentská kandidátka?

Odmietol, že Smer-SD chce obísť prezidenta Andreja Kisku preto, lebo ten by Roberta Fica na Ústavný súd SR nepustil. „Odmietam, že by sa zmena volieb diala kvôli konkrétnemu človeku a funkcii,“ zdôraznil premiér a odmietol aj reči o „trucpodniku“ voči Kiskovi.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie