Jednou vetou

Premiér: Použitie chemických zbraní voči obyvateľstvu je neprípustné

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR/AP

Akékoľvek použitie chemických zbraní voči civilnému obyvateľstvu je neprípustné a za žiadnych okolností neakceptovateľné. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, ktoré TASR poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Zásah spojencov v Sýrii vnímam preto predovšetkým ako výstrahu a snahu zamedziť ďalším takýmto útokom. Musíme však vyvinúť všetko diplomatické úsilie, aby sme vždy mohli uprednostniť mierové riešenia konfliktov pred vojenskými,“ vyhlásil premiér Pellegrini.

Spojené štáty a ich spojenci – Británia a Francúzsko podnikli „presné“ útoky na ciele v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Podľa agentúry AP to oznámil americký prezident Donald Trump. Údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že sobotná spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované. Uviedla, že útoky boli zamerané na „hlavné výskumné centrum“ sýrskeho programu chemických zbraní a na „dve dôležité výrobné lokality“.

Spojené kráľovstvo je presvedčené, že sobotňajšie letecké a raketové útoky Británie, Spojených štátov a Francúzska na podozrivé chemické zariadenia v Sýrii boli úspešné. Vyhlásila to britská premiérka Theresa Mayová. Podľa spravodajskej stanice BBC Mayová označila útoky na Sýriu za „správne a legálne“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila sobotné vzdušné útoky spojencov v Sýrii za „potrebné a nevyhnutné“. Informovala o tom agentúra DPA. Merkelová uviedla, že útoky, ktoré podnikli Spojené štáty, Francúzsko a Británia proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, účinne preukázali „medzinárodné odsúdenie používania chemických zbraní a varovali sýrsku vládu pred ďalšími priestupkami“.

Ruský prezident Vladimir Putin odsúdil letecké a raketové útoky Spojených štátov a spojencov na území Sýrie a uviedol, že išlo o „agresívny čin“, ktorý zhorší humanitárnu krízu v Sýrii. V stanovisku, ktoré podľa agentúry AP zverejnil Kremeľ, ruský prezident vyhlásil, že vzhľadom na sobotné vzdušné útoky Spojených štátov, Británie a Francúzska Moskva vyzýva na zvolanie mimoriadneho stretnutia Bezpečnostnej rady OSN. Putin dodal, že útok mal „deštruktívny vplyv na celý systém medzinárodných vzťahov“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky