Jednou vetou

Premiér: Pripravujeme špeciálne opatrenie pre platy začínajúcich učiteľov

Peter Pellegrini

Foto: TASR

Ministerstvá financií a školstva pripravujú špeciálne opatrenie, ktorým by sa skokovo v ďalšom školskom roku navýšili platy začínajúcich učiteľov. Konkrétny návrh by mal prísť v roku 2019, s financiami naň by mal počítať už pripravovaný štátny rozpočet. Na Hodine otázok v parlamente to povedal premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pripomenul, že učiteľom sa za posledné roky zvyšujú platy nad priemer bežného rastu platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe. „To znamená, že platy pedagógom posledné roky vždy rastú rýchlejším tempom ako platy iným zamestnancom v štátnej a verejnej správe. Za tohto volebného obdobia už došlo k zvýšeniu platu trikrát po šesť percent a ešte do konca volebného obdobia by sa dvakrát mali výrazne zvýšiť,“ zdôraznil predseda vlády.

Prieskum: Najdôveryhodnejší politik je Andrej Kiska

Cieľom vlády je podľa neho zvýšiť mzdu začínajúcich učiteľov tak, aby bola suma zaujímavá aj pre mladého človeka, ktorý chce učiť a po skončení školy si chce založiť rodinu. Prvý krok má prísť v roku 2019, potom ďalší. „Chceme, aby začínajúci učitelia nastupovali za lepších podmienok ako ich predchodcovia,“ doplnil premiér.

Môže vás zaujímať

Rezník hasí situáciu v RTVS. Problémová šéfka Hana Lyons končí, ale idú aj ďalší