Jednou vetou

Premiér rokoval s veľvyslancami krajín EÚ o pakte OSN aj situácii na Ukrajine

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Hlavnou témou stretnutia predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) s veľvyslancami členských krajín Európskej únie (EÚ) bola bezpečnostná situácia na Ukrajine.

Hovorili však aj o Globálnom pakte OSN o migrácii, nadchádzajúcom stretnutí Priateľov kohézie na Bratislavskom hrade a dohode o brexite. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

Zástupcovia členských krajín EÚ sa s premiérom zhodli, že je potrebné upokojiť napätie medzi Moskvou a Kyjevom. EÚ podľa nich musí urobiť všetko pre to, aby sa neeskaloval konflikt, a  musí sa riešiť diplomatickou cestou. Pri Globálnom pakte OSN o migrácii veľvyslanci premiéra oboznámili s pozíciami svojich vlád k tomuto dokumentu. Predseda vlády potvrdil svoje stanovisko k nelegálnej migrácii, ktorú považuje za bezpečnostné riziko.

Pellegrini je znepokojený informáciami, ktoré prichádzajú z Kyjeva

Stretnutie Priateľov kohézie sa koná vo štvrtok (29. 11.). Jeho cieľom má byť signál, aby kohézny fond naďalej ostal dôležitým nástrojom EÚ, ktorý znižuje ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi EÚ a prispieva k stabilizácii ich ekonomík. Stretnutie na Hrade sa koná aj pri príležitosti predsedníctva Slovenska vo vyšehradskom zoskupení.

Veľvyslanci tiež vyjadrili spokojnosť, že sa podarilo dosiahnuť dohodu o brexite, a vyjadrili presvedčenie, že jednotlivé krajiny Únie túto dohodu vo svojich parlamentoch čo najskôr schvália. Premiér zdôraznil, že pre Slovenskú republiku sú jedinou alternatívou EÚ a NATO a je potrebné, aby lídri EÚ čo najviac diskutovali o výhodách členstva v týchto organizáciách.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky