Jednou vetou

Premiér už má informácie na rozhodnutie o nákupe stíhačiek

Premiér SR Peter Pellegrini

foto: TASR

Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) už má k dispozícii všetky informácie na rozhodnutie ohľadom nákupu nadzvukového stíhacieho letectva. Uviedol to v stredu pri návrate zo Štrasburgu. Konkrétny termín, kedy bude vláda rozhodovať o nákupe stíhačiek, podľa Pellegriniho ešte stanovený nebol, malo by sa tak stať, buď na poslednom zasadnutí vlády pred letnými prázdninami alebo po nich.

Premiér minulý týždeň odložil rozhodnutie v tejto veci, ktoré malo byť podľa uznesenia vlády zrealizované do 29. júna. Zdôvodnil to tým, že chce mať na stole všetky potrebné materiály a tiež dve porovnateľné ponuky od výrobcov švédskej stíhačky JAS-39 Gripen a americkej stíhačky F-16, ktoré sú v hre. Nové stroje majú nahradiť dosluhujúce ruské stroje Mig-29. „Už mám informácie, diskutoval som aj s Útvarom hodnoty za peniaze, hovoril som aj priamo s pánom ministrom obrany, hovoril som priamo už aj so zástupcami armády,“ ozrejmil teraz Pellegrini.

O konkrétnych detailoch podľa neho zatiaľ nie je možné informovať, nakoľko sú zatiaľ všetky dokumenty vo vyhradenom režime. „V prípade, že sa rozhodneme stanoviť termín, kedy rozhodneme, tak dokumenty sú pripravené, takže by nič nemalo brániť vláde rozhodnúť sa s tým, že za tým rozhodnutím si budeme stáť a nikto o ňom nebude pochybovať,“ vysvetlil. „Ak sa všetko podarí a budeme chcieť, môžeme rozhodnúť na poslednej vláde pred letnými prázdninami 11. júla, a ak by sa veci vyvinuli inak, že sa to do 11. júla nestihne, tak sa potom k tomu vrátime hneď z konca augusta,“ doložil.

Pellegrini: Slovensko nemôže pri riešení migrácie trpieť za chyby niekoho iného

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) v stredu po zasadnutí vlády uviedol, že vláda by o investícii za viac ako miliardu eur mohla rozhodnúť ešte pred letnou prestávkou.„Materiál je schválený, nemám problém, aby som ho predložil do 29. júna, ale z dôvodu toho, že pán predseda vlády rozhodol, že bude prerokovaný na Bezpečnostnej rade 11. júla, som požiadal, aby som uvedený materiál mohol predložiť na Bezpečnostnú radu 11. júla,“ vysvetlil.

Materiál je na úrovni ministerstva schválený. V médiách sa objavila informácia, že Gajdoš vybral druhý z dvojice posudzovaných strojov, ktorými boli švédske Gripeny a americké F-16. Šéf rezortu to ani v stredu nechcel potvrdiť. „Po rozhodnutí vlády, ktorá rozhoduje kolektívne a konsenzuálnym spôsobom, vám uvedené informácie zverejním s tým, že ako sme hovorili s jednotlivými predstaviteľmi vlád USA a Švédska, zverejníme aj splátkový kalendár a všetky detaily tohto kontraktu,“ ozrejmil.

Celkovo má Slovensko záujem o kúpu 14 stíhacích lietadiel, ktoré majú nahradiť dosluhujúce ruské stroje MiG-29. V minulosti rokovalo ministerstvo obrany so švédskou vládou o prenájme lietadiel JAS-39 Gripen, súčasný minister Gajdoš k tomu pridal rokovania s vládou USA o nákupe strojov F-16. Namiesto prenájmu je v súčasnosti v hre kúpa nadzvukového stíhacieho letectva. Hodnota nákupu podľa plánov presiahne miliardu eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky