Jednou vetou

Premiér vymazal zo sociálnej siete status, v ktorom kritizoval policajtov

Predseda vlády SR Igor Matovič, archívne

foto: TIO ÚV SR

Prezident policajného zboru Milan Lučanský reaguje, že polícia pri dnešných kontrolách dodržiavania obmedzenia pohybu medzi okresmi postupovala v zmysle uznesenia vlády.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vymazal zo sociálnej siete status, v ktorom otvorene kritizoval policajtov za kontroly na hraniciach okresov, ktoré sa im podľa jeho slov „vymkli z rúk“. V novom statuse však opäť zdôraznil, že kontroly mali byť námatkové a prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský má podľa neho čo vysvetľovať.

Lučanský vo svojom stanovisku uviedol, že polícia pri dnešných kontrolách dodržiavania obmedzenia pohybu medzi okresmi postupovala v zmysle uznesenia vlády. Premiéra kritizoval aj jeho koaličný partner Richard Sulík (SaS) či podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

VIDEO: Počas veľkonočných sviatkov bude platiť zákaz vychádzania

„Kontroly mali byť námatkové. Zrána sa to niektorým hliadkam vymklo trochu z rúk. Napriek tomu, nehaňme ich za to,“ napísal Matovič na margo policajtov v statuse, ktorý neskôr vymazal. Policajný prezident na to reagoval, že v uznesení vlády boli naformulované výnimky, ktoré policajti zohľadňovali pri príprave rozkazu prezidenta policajného zboru pre hliadkovú činnosť policajtov. „S rozkazom prezidenta policajného zboru sa stotožnilo aj vedenia Ministerstva vnútra SR,“ dodal Lučanský.

Status, ktorý predseda vlády Igor MATOVIČ vymazal zo sociálnej siete:

Status Igora Matoviča ku kolónam po zavedení zákazu vychádzania, 8. 4. 2020 | Facebook

 

Policajné kontroly dodržiavania obmedzenia pohybu medzi okresmi dnes na viacerých miestach Slovenska spôsobili dopravné zápchy. Obmedzenie pohybu kritizoval aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Ku kritike sa pridal aj podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD). Matovičovo riadenie prirovnal k čistej deštrukcii štátu. „Takto vyzerá chaos v podaní predsedu vlády. Najskôr silné reči o ochrane ľudí pred vírusom. Keď sa mu situácia vymkla z rúk a skolabovala doprava v celej krajine, pokojne to hodil na našich vojakov a policajtov. Oni pritom len napĺňajú jeho príkaz. A ešte aj na svojom Facebooku z nich urobil doslova aktivistov, ktorí nepochopili čo od nich chcel. A potom to samozrejme obratom vymazal,“ prízvukoval Pellegrini. Slovensko potrebuje podľa jeho slov v ťažkých časoch lídra a nie alibistu.

Od 8. apríla platí na Slovensku obmedzenie pohybu občanov. Voľne sa môžu v uliciach pohybovať iba ľudia, ktorí idú do práce alebo z nej, do zdravotníckeho zariadenia či na pohreb blízkej osoby. Pohyb ostatných je povolený výlučne v rámci svojho okresu, v prípade Bratislavy a Košíc v rámci celého mesta, pokiaľ pôjdu na nákup alebo zabezpečiť starostlivosť o deti či blízke, na pomoc odkázané osoby, na vychádzku so psom, tankovať, pomôcť susedovi alebo obstarať nevyhnutné základné životné potreby pre iného. V rámci svojho okresu môžu ľudia ísť aj do prírody. Tieto pravidlá platia do polnoci 13. apríla. Za ich porušenie hrozí pokuta do 1 650 eur. O opatreniach rozhodla vláda na svojom rokovaní v pondelok 6. apríla.

 

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky