Jednou vetou

PREVENCIA PROTI RAKOVINE PRSNÍKA: Základná prevencia, ktorú si môžete ľahko urobiť sami

Výskyt rakoviny prsníka je stále častejší, preto je prevencia tak dôležitá.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Na Slovensku štartuje aktivácia organizácie Loono a výrobcu zubných pást Sensodyne zameraná na prevenciu proti rakovine prsníka. Vzhľadom k tomu, že na následky karcinómu prsníka zbytočne zomrie na Slovensku každý rok až 300 žien, je viac ako dôležité samovyšetrenie prsníkov. Táto základná prevencia, ktorú môžete ľahko vykonávať sami či s partnerom, vám môže zachrániť život.

Štátom riadený mamografický skríning rakoviny prsníka bude aj v Poprade

Vznik niektorých ochorení nie je možné predvídať, ani im zabrániť. Rakovinu prsníka je však možné odhaliť včas a to v štádiu, kedy je ešte dobre liečiteľná. Na Slovensku tak novo vošiel do platnosti povinný skríning prsníka. Mnoho žien je diagnostikovaných už s pokročilou rakovinou prsníka a v priemere 300 žien ročne u nás zomiera zbytočne len preto, že nešli na prevenciu, ktorá by odhalila ochorenie včas. Celoplošný štátom garantovaný mamografický skríning môže tento stav výrazne zlepšiť. U mladších či rizikových pacientiek sa odporúča ešte vyšetrenie prsníka ultrazvukom. Obdobie medzi dvoma vyšetreniami je však dlhé, trvá celé dva roky, preto je samovyšetrenie ako prevencia veľmi dôležité.

VIDEO: Spevák Rod Stewart prezradil, že bojoval s rakovinou prostaty

Odhaľte rakovinu včas

Práve šírenie osvety v oblasti zdravia a prevencie je to, čo prepojilo neziskovú organizáciu Loono a výrobcu zubných pást Sensodyne v spoločné úsilie. Kúpou každého produktu Sensodyne môže od októbra tohto roku každý z vás prispieť 10 centov na preventívnu kampaň #prsakoule, za ktorou stojí práve tím mladých lekárov, študentov lekárskych fakúlt a niekoľkých ďalších nadšencov, ktorí už v oblasti reprodukčného zdravia, prevencie onkologických a kardiovaskulárnych ochorení vyškolili viac ako 50 000 ľudí. Kampaň #prsakoule učí, ako správne a pravidelne jedenkrát mesačne vyšetrovať prsia a odhaliť tak rakovinu v časnom štádiu.

Rakovinu prsníka je možné odhaliť včas a to v štádiu, kedy je ešte dobre liečiteľná. | Foto: Sensodyne

Podľa výskumov spoločnosti GSK vystačí zubná pasta Sensodyne svojím užívateľom približne na mesiac, a tak okrem čistých zubov a úľavy od bolesti citlivých zubov môže postrážiť aj správny interval pre vyšetrenie prsníkov. Stačí si preto zapamätať jednoduché pravidlo a heslo kampane = Došiel Sensodyne? Siahni si na prsia.

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová upozornila EP na mesiac detskej rakoviny

„Od samotného začiatku sme vedeli, že nechceme ľudí strašiť slovom rakovina. Pred ním každý zatvára oči. Preto sme zvolili iný štýl komunikácie, ktorým voláme do sveta, že samovyšetrovanie je vlastne cool a súčasť zdravého životného štýlu,“ uviedla zakladateľka Loono, Kateřina Vacková.
„Výskyt rakoviny prsníka je stále častejší, preto je prevencia tak dôležitá. Spolupráca s Loono, ktoré organizuje na túto tému workshopy, kde sa ľudia učia, ako si vyšetriť prsia či semenníky, má za cieľ zvýšiť informovanosť o tejto problematike,“ uviedla brand manažérka značky Sensodyne, Vanda Študentová.

Robte si doma jedenkrát za mesiac samovyšetrenie, ktoré vám zaberie len pár minút. Môže vám to zachrániť život. | Foto: Sensodyne

Päť vecí, ktoré ste nevedeli o rakovine prsníka a jej prevencii

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie nádorové ochorenia žien. Na Slovensku tak vošiel do platnosti povinný skríning prsníka. Pretože odhalenie rakoviny prsníka v časnom štádiu je pre úspešnosť liečby kľúčová. Pozorujte svoje telo a vnímajte zmeny.
Takmer každý berie ako hlavný a jediný príznak rakoviny prsníka hrčku, ktorú si žena nahmatá. Lenže takúto hrčku, môžu kľudne sprevádzať zmeny na koži, ktorým ešte pravdepodobne nevenovali žiadnu pozornosť. Neberte to na ľahkú váhu, kontrolujte si svoje prsia a všímajte si všetkých zmien. Môže vám to zachrániť život. Na aké zmeny sa zamerať?

1. Zmena textúry kože

Rakovina prsníka môže spôsobiť zápal kožných buniek, čo väčšinou vedie ku zmenám textúry vašej pokožky. Všímať si teda môžete šupinatú kožu okolo bradavky a dvorca, ktorá môže byť extrémne suchá. Tieto zmeny môžu taktiež spôsobiť svrbenie, takže aj tomu je dobré venovať pozornosť.

2. Výtok z bradavky

Pokiaľ ste si všimli výtok z bradavky, ktorý môže byť riedky až hustý vo farbe červenej, oranžovej alebo zelenej, majte sa na pozore. Môže to byť jeden z príznakov rakoviny prsníka.

3. Zväčšenie v okolí pŕs – opuch

Rakovina prsníka môže spôsobiť zväčšenie celého prsníka alebo jeho určitej časti v okolí prsníka. V mieste opuchu bude koža citlivá, môže byť napnutá a občas aj pobolievať.

4. Vtiahnutie bradavky dovnútra

Karcinóm prsníka môže spôsobiť zmeny buniek za bradavkou, ktoré majú za následok prevrátenie bradaviek dovnútra prsníka. Upozorňujeme, že také zmeny môžu nastať aj v období ovulácie. V každom prípade je nutné svoje telo sledovať a o každej zmene informovať lekára.

5. Vyrážka podobná ekzému alebo začervenanie bradavky

Jeden z posledných príznakov, o ktorom ste možno nevedeli, je táto veľmi vzácna zmena. Jedná sa o veľmi ojedinelý typ rakoviny prsníka nazývaný Pagetova choroba. Táto choroba prsníka spôsobuje červenú svrbiacu vyrážku, ktorá pripomína ekzém a je veľmi nepríjemná.
Pokiaľ u seba niektorý z vyššie spomínaných príznakov objavíte, nepanikárte. Ešte to nemusí znamenať nič vážne. Rozhodne však navštívte svojho lekára.

Podľa výskumov spoločnosti GSK vystačí zubná pasta Sensodyne svojím užívateľom približne na mesiac, to môže postrážiť aj správny interval pre vyšetrenie prsníkov. | Foto: Sensodyne

Prevencia rakoviny prsníka

Začnime otázkou, prečo vlastne ženy prevenciu podceňujú? Podľa prieskumov si jednoducho nepripúšťajú, že by rakovinou prsníka mohli ochorieť práve ony, tak na vyšetrenie nechodia. Pokiaľ teda o vyšetrenie mamografom či ultrazvukom nechcete ani počuť, myslite na svoje zdravie a robte si doma jedenkrát za mesiac samovyšetrenie, ktoré vám zaberie len pár minút. Môže vám to zachrániť život.

„Chceme, aby prevencia ľudí bavila a aby sa stala bežnou súčasťou ich životov. Náš manuál samovyšetrenia, vznikol v rámci kampane Siaham si na nich každý mesiac – #prsakoule. Tá učí, ako si správne a pravidelne vyšetrovať prsia a semenníky a odhaliť tak prípadnú rakovinu včas. Málokto totiž vie, že by si na nich aspoň 1× mesačne mal správne siahnuť a vykonávať tzv. samovyšetrovanie,“ vysvetlila zakladateľka Loono, Kateřina Vacková.

Kampaň upozorňuje aj na dôležitosť samovyšetrenia semenníkov. | Foto: Sensodyne

Pretože je výskyt rakoviny prsníka v Českej republike, na Slovensku, ale aj vo svete čím ďalej častejší, vznikla vďaka výrobcovi značky zubných pást Sensodyne v spolupráci s organizáciou Loono jedinečná kampaň ‚Došiel Sensodyne? Siahni si na prsia‘, ktorá na túto problematiku upozorňuje. „Rovnako ako vnímate zmeny vo svojej ústnej dutine, ako je napríklad bolesť citlivých zubov, je potreba dbať aj na zbytok svojho tela. Prevencia je dôležitá. Predovšetkým, keď vám môže zachrániť život, ako je to práve v prípade rakoviny prsníka,“ uviedla brand manažérka značky Sensodyne, Vanda Študentová.

Kúpou každého produktu Sensodyne môže od októbra tohto roku každý z vás prispieť 10 centov na preventívnu kampaň #prsakoule, za ktorou stojí práve tím mladých lekárov, študentov lekárskych fakúlt a niekoľkých ďalších nadšencov, ktorí už v oblasti reprodukčného zdravia, prevencie onkologických a kardiovaskulárnych ochorení vyškolili viac ako 50 000 ľudí.

Celá kampaň má za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti prevencie proti rakovine prsníka | Foto: Sensodyne

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky