Jednou vetou

Prezident A. Kiska poslal sústrastný telegram generálnej guvernérke N. Zélandu

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska zaslal v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom v meste Christchurch sústrastný telegram generálnej guvernérke Nového Zélandu Dame Patricii Lee Reddy. Informovala Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Počas medzinárodnej akcie policajti rozbili gang prevádzačov

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o ohavnom a nezmyselnom teroristickom útoku v meste Christchurch, ktorý si vyžiadal desiatky životov obyvateľov Vašej krajiny,“ napísal Kiska.

Vo svojom mene, ako aj v mene obyvateľov Slovenska, vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí, ako aj všetkým Novozélanďanom. Zraneným po útoku poprial skoré uzdravenie.

Zdôraznil, že v civilizovanom svete nemá miesto žiadna nenávisť, náboženská neznášanlivosť, chorý nacionalizmus a extrémizmus akéhokoľvek druhu.

„Dnešná tragická udalosť ukazuje, ako veľmi dôležité je, aby sme sa všetci dôrazne postavili každému takémuto prejavu v našich spoločnostiach a tvrdo ich trestali,“ skonštatoval Kiska. Poznamenal, že Slovensko dôrazne odsudzuje tento „obzvlášť zákerný a zbabelý čin“.

Aktualizované: Počet obetí streľby v mešitách na Novom Zélande sa zvýšil na 49

Paľba v dvoch mešitách v Christchurchi sa začala približne o 13.45 h miestneho času (2.45 h SEČ). Pri útokoch zahynulo najmenej 49 ľudí a viac než 20 ďalších osôb utrpelo zranenia.

Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami. Zadržaní boli štyria podozriví.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe