Jednou vetou

Prezident bude mať naďalej oprávnenie udeľovať plošné amnestie

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Prezident SR nepríde o oprávnenie udeľovať plošné amnestie.

Poslanci Národnej rady SR totiž v stredu nepodporili novelu Ústavy SR od SaS, ktorá hlave štátu ponechávala len možnosť udeliť individuálnu milosť.

Liberáli tvrdili, že amnestia je zásahom do rozhodnutí súdov a devalvuje prácu orgánov činných v trestnom konaní.

Sólymos, Ď. Nicholsonová a Remišová dostali od výboru pokuty, Lajčák sa jej zatiaľ vyhol

„Hromadné plošné amnestie považujeme za prežitok. Je to aj zneuctenie obetí trestnej činnosti a riziko recidívy. Odôvodňovať plošné amnestie napríklad nedostatočnou kapacitou väzníc je zlyhaním štátu, ktorý má chrániť svojich občanov pred nebezpečenstvom,“ argumentoval Martin Klus (SaS).

On sám vidí aj riziko, že amnestie môžu nastať kedykoľvek. „Najčastejšie sa tak deje pri rôznych výročiach či pri výmene prezidenta,“ povedal Klus.

Na Slovensku sa bude hlava štátu meniť práve na budúci rok. Na druhej strane, Klus uznal, že inštitút individuálnej milosti je dôležitý a možno ním sanovať niektoré problémy.

Peter Osuský (SaS) nazval amnestie monarchickým prežitkom, ktorý demokracia nepotrebuje. „Amnestia ako plošná záležitosť je aj akýmsi paradoxným ocenením ľudí, ktorí porušili zákon,“ myslí si.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie desať volebných sťažností

Osuský pripomenul, že sa veľa diskutovalo o plošných amnestiách prezidentov Václava Havla či Václava Klausa.

„Prezident nepotrebuje túto monarchickú vymoženosť. V demokratickej krajine máme veriť justícii. Napravovať niečo rozhodnuté v súlade so zákonom inak ako individuálnou milosťou je neprijateľné,“ odkázal s tým, že úcta k spravodlivej, čestnej a neskorumpovanej justícii je dôvodom, prečo krajina tento inštitút nepotrebuje.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky