Prezident mal vybrať z celého balíka zvolených kandidátov, Žitňanská

Lucia Žitňanská

Foto: TASR

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) sa nestotožňuje s obavami predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), podľa ktorého funkčnosť Ústavného súdu môže byť ohrozená, ak budú súčasne vymenovaní za ústavných sudcov Mojmír Mamojka a Jana Laššáková.

„Tak, ako čítam rozhodnutie Ústavného súdu, prezident mal vybrať z celého balíka zvolených kandidátov,“ uviedla v reakcii ministerka. „Rozhodnutie nerozlišuje medzi jednotlivými kolami voľby,“ zdôvodnila.

Kiska v utorok (12.12.) oznámil, že vo štvrtok (14.12.) vymenuje za ústavných sudcov Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Duriša. Predseda Národnej rady SR ho však v liste upozornil na nesúlad, že Mamojka a Laššáková nemôžu byť vymenovaní spolu, pretože obaja kandidáti boli nominovaní na jedno sudcovské miesto. Prezident na to reagoval vyhlásením, že spor s parlamentom ohľadom vymenovania ústavných sudcov ukončil a teraz je na rade vláda a parlament, ktorí majú jedinečnú možnosť upraviť pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Kiska sa v utorok vyjadril k rozhodnutiu senátu Ústavného súdu zo 6. decembra, ktorý mu  prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Piati z nich boli zvolení v roku 2014 pri obsadzovaní prvej trojice voľných sudcovských miest, zvyšní dvaja pri obsadzovaní ďalšieho voľného miesta. Kiska vyhlásil, že nález odmieta vykonať, pretože má podľa neho rad formálnych aj vecných chýb. Spor s Národnou radou SR sa napriek tomu rozhodol ukončiť, a to uplatnením svojej výlučnej právomoci.

Môže vás zaujímať

Mijatovičová víta neúspech návrhu NR SR obmedziť prístup k interrupciám