Jednou vetou

Prezident očakáva v súvislosti s kauzou otráveného agenta jasný postoj

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska očakáva v súvislosti s kauzou otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije jasný a zásadový postoj Slovenska. Vyplýva to z vyjadrení Kiskovho hovorcu Romana Krpelana. Situáciou by sa mala v stredu (28.3.) zaoberať Bezpečnostná rada SR. Po incidente viaceré štáty oznámili vyhostenie ruských diplomatov, Slovensko sa k nim nepridalo.

O krokoch rezortu diplomacie hovoril prezident so štátnym tajomníkom ministerstva Lukášom Parízekom (nom. SNS). Ani s krokmi, ani s Parízekovým vysvetlením nie je Kiska spokojný. „Prezident Andrej Kiska požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4, v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov,“ uviedol Krpelan.

„Po tomto prijatí prezident Kiska telefonoval s premiérom Petrom Pellegrinim a oznámil mu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov,“ informoval Krpelan. Predseda vlády informoval, že situáciu by mala riešiť Bezpečnostná rada.

Po incidente Spojené kráľovstvo vyhostilo ruských diplomatov, pridali sa ďalšie členské krajiny EÚ. Americký prezident Donald Trump v reakcii na prípad nariadil vyhostiť 60 ruských diplomatov a zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle. Slovensko diplomatov nevyhostilo. Odsúdilo útok chemickou bojovou látkou v Salisbury v Spojenom kráľovstve a ministerstvo zahraničia si predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku.

Parízek nesúhlasí s názorom, že sa Slovensko nepridalo k spojencom. S európskymi partnermi podľa Parízeka postupuje Slovensko koordinovane. „Komunikujeme. Ale je naše právo zaujať stanovisko k danej veci a zvoliť si adekvátne kroky. A za adekvátne kroky považujeme predvolanie veľvyslanca, čo sa stalo, a ďalšie kroky budeme zvažovať podľa toho, akým spôsobom bude vyšetrovanie prebiehať,“ zopakoval štátny tajomník.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu