Jednou vetou

Prezident podpísal novelu, ktorá bojuje proti falšovaniu pohonných látok

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Posilnenie boja proti pašovaniu a falšovaniu pohonných látok či zlepšenie výberu spotrebných daní z minerálneho oleja. Toto sú ciele novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Od januára budúceho roka tak dôjde k zosúladeniu základnej sadzby dane na pohonné látky, akými sú benzín či nafta, s rozhodnutím Európskej komisie (EK).

Kiska sa po prehratom spore o pozemky vo Veľkom Slavkove neodvolá

Cieľom novely je aj zvýšenie predaja pohonných látok od originálnych výrobcov a distribútorov. Právna norma má tiež prispieť k väčšej ochrane spotrebiteľa a zaručiť kvalitu minerálnych olejov. Zavedie sa označovanie pohonných látok osobitnou identifikačnou látkou, tzv. nanomarkermi. Túto povinnosť budú mať všetky subjekty, ktoré vyrábajú alebo dovážajú pohonné látky.

Sulík: To, čo predviedli Kiska, Pellegrini a Lajčák je bezprecedentné

Ide o ďalšie opatrenie proti daňovým únikom v tejto oblasti, ktoré podľa rezortu financií zefektívni výber spotrebnej dane, čím sa zároveň zvýši výnos dane z pridanej hodnoty. „Zároveň dôjde k zvýšeniu kvality predávaných pohonných látok a zlepšeniu konkurenčného prostredia v oblasti ich výroby a predaja,“ očakáva ministerstvo financií.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky