Jednou vetou

Prezident podpísal zákon o prerozdeľovaní poistného zdravotným poisťovniam

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska v piatok podpísal novelu zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Spôsob prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa tak zmení. Na poistencov, ktorí sú rovnako chorí, budú mať rovnaký objem zdrojov.

Do prerozdeľovacieho mechanizmu sa doplní nový parameter, a to výška nákladov na poistenca za predchádzajúce obdobie (dva až tri roky) – ide o tzv. viacročné nákladové skupiny. V zahraničí sa tento parameter podľa slov hovorkyne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzany Eliášovej ukázal ako „veľmi spoľahlivý“. Podobný postup používajú napríklad v Holandsku či iných vyspelých krajinách, kde sa podľa ministerstva ukázal ako „vysoko efektívny“.

Kiska sa po prehratom spore o pozemky vo Veľkom Slavkove neodvolá

Základným predpokladom bola podľa rezortu zdravotníctva snaha o predpovedanie budúcich nákladov, na základe ktorých sa poistné bude prerozdeľovať. Čím vyššia je predikčná sila modelu, tým presnejšie sa podľa ministerstva definujú budúce náklady jednotlivých poistencov. „V situácii, keď zdravotná poisťovňa spravuje verejné zdroje, je nevyhnutné, aby zdravotné profily poistencov jednotlivej zdravotnej poisťovne nespôsobovali nerovnaké postavenie zdravotných poisťovní navzájom,“ uvádza sa v novele.

Prerozdeľovanie poistného sa doposiaľ vykonávalo pri zohľadnení demografických indexov, farmaceuticko-nákladových skupín a nadlimitnej sumy. Podľa MZ prerozdeľovací systém nedostatočne odhaduje výdavky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti. Ministerstvo chcelo preto dosiahnuť, aby každá poisťovňa mala k dispozícii rovnaký objem zdrojov na poistenca s vybranými charakteristikami.

Sulík: To, čo predviedli Kiska, Pellegrini a Lajčák je bezprecedentné

Novela zákona upravuje aj vymáhanie pohľadávok na poistnom, ktoré sa v súčasnosti realizuje dvoma spôsobmi. Ministerstvo ho navrhlo upraviť tak, aby sa v prvom stupni realizovalo výlučne prostredníctvom zdravotných poisťovní. Úlohy druhostupňového orgánu by v plnej miere mal prevziať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zmenu schválili koncom novembra 93 hlasmi poslanci Národnej rady (NR) SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky