Jednou vetou

Prezident považuje za prirodzené, že Slovensko bez odkladu vyhostí špióna

Andrej Kiska

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska považuje za prirodzené, že Slovensko bez odkladu vyhostí z krajiny špióna cudzieho štátu, ktorý koná proti záujmom SR.

O to viac, ak takýto človek a štát, ktorý ho vyslal, zneužívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva.

„Takéto konanie považujem za neakceptovateľné a porušenie priateľských vzťahov medzi štátmi. Dlhodobo upozorňujem, že Slovensko je cieľom takýchto aktivít, o čom ma utvrdzujú aj správy kompetentných slovenských orgánov,“ vyhlásil Kiska.

Sólymos, Ď. Nicholsonová a Remišová dostali od výboru pokuty, Lajčák sa jej zatiaľ vyhol

Je rád, že to, čo je v iných krajinách v podobných prípadoch pomerne štandardným postupom, sa konečne deje aj na Slovensku. „V týchto rozhodnutiach má vláda SR moju úplnú podporu,“ podotkol prezident.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v stredu informoval, že došlo k vyhosteniu ruského diplomata zo Slovenska.

Podľa premiéra vykonával aktivity, ktoré už neboli v súlade s tým, ako sa má diplomat na území krajín EÚ a NATO správať.

Uviedol to v stredu po rokovaní vlády. Pellegrini poznamenal, že išlo o diplomatického pracovníka Úradu pridelenca obrany veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Diplomata vyhostili 22. novembra a Slovensko musel opustiť do 48 hodín.

Smer-SD: Gorila je kauzou druhej Dzurindovej vlády

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky