Jednou vetou

Prezidentka Čaputová sa zaujímala o ochranu ľudí v prvej línii, ale aj o seniorov

Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič na stretnutí krízového štábu, 3. 4. 2020

foto: FB ZČ

Hlava štátu tiež upozornila na domáce násilie, ktorého miera počas karantény pre pandémiu vo svete narastá.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok na stretnutí krízového štábu zaujímala najmä o ochranné pomôcky pre ľudí, ktorí sú v boji proti koronavírusu v prvej línii a o seniorov. Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti. Hlava štátu tiež upozornila na domáce násilie, ktorého miera počas karantény vo svete narastá. Taktiež zdôraznila, že v čase pandémie je dôležité, aby ľudia dostávali informácie o jednoznačne prijímaných rozhodnutiach.

„Zaujímala som sa o stav zásob ochranných pomôcok pre naše nemocnice a ľudí v prvej línii, počty testovacích sád, pľúcnych ventilátorov aj o prijaté a plánované opatrenia,“ uviedla prezidentka. Hava štátu tiež ocenila prácu odborníkov v krízovom štábe a pozitívne vníma aj viaceré posuny, či už pri zabezpečení rôznych foriem testovania alebo v zásobení nemocníc ochrannými prostriedkami.

Vyzdvihla tiež špeciálny prístup k rôznym komunitám. „Predovšetkým považujem za potrebné pokročiť v ochrane seniorov. Ide najmä o testovanie každého nového prijímateľa sociálnych služieb, ktorý ide do zariadenia alebo sa doň vracia z nemocnice. Je tiež potrebné zabezpečiť účinnými ochrannými pomôckami ľudí, ktorí sa o seniorov starajú,“ zdôraznila prezidentka.

Dnes som sa stretla s členmi permanentného krízového štábu na úrade vlády a obrátila som sa na nich s požiadavkami…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 3. apríla 2020

Čaputová tiež upozornila na domáce násilie, zvýšenú frekvenciu ktorého spôsobuje pandémia sprevádzaná karanténou v domácnostiach. Prezidentka diskutovala s členmi štábu aj o potrebe lepšej spolupráce a komunikácie medzi orgánmi, ktoré krízu riešia a orgánmi miestnej samosprávy.

Zaujímala sa o potreby prehľadného informovania o všetkých prijímaných opatreniach. „Dôležitá je však aj rozvaha tých, ktorí vyhodnocujú situáciu a prijímajú opatrenia v krízovom štábe, v exekutíve, v parlamente. Namiesto čiastkových scenárov musíme všetci mať jednoznačné informácie o prijímaných opatreniach a ďalšom postupe. Je potrebné navrhovať odôvodnené riešenia a vnášať do spoločnosti pokoj,“ dodala.

 

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky