Jednou vetou

Prezidentka podpísala novelu o fungovaní etických komisií na MZ

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

foto: TASR - Jaroslav Novák

Na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR budú po novom fungovať etické komisie zaoberajúce sa napríklad žiadosťami o povolenie klinického skúšania zdravotníckych pomôcok. Vyplýva to z nariadení Európskeho parlamentu a Rady EÚ zakomponovaných v novele zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorú v piatok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

MS SR odmieta, že by nekonali v súvislosti s Istanbulským dohovorom

Etické komisie sa tiež budú zaoberať štúdiami výkonu diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro.

„Obe etické komisie Ministerstva zdravotníctva SR budú spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v Bratislave posudzovať žiadosti o povolenie klinického skúšania zdravotníckych pomôcok a žiadosti o povolenie štúdie výkonu diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro,“ napísali predkladatelia v dôvodovej správe návrhu novely.

Komisia zaoberajúca sa klinickým skúšaním má mať podľa predkladateľov tiež právomoc spolu so ŠÚKL vykonávať „dohľad nad povoleným klinickým skúšaním zdravotníckej pomôcky alebo povolenou štúdiou výkonu diagnostickej zdravotníckej pomôcky in vitro na území SR“.

Podľa schválenej legislatívy sa z právnej úpravy vypustila možnosť opätovného používania zdravotníckych pomôcok na jedno použitie. Túto možnosť kritizovali dodávatelia zdravotníckych pomôcok združení v SK+MED.

VIDEO: PS-Spolu prekladajú návrhy zákonov, ktoré majú obmedziť moc oligarchov

Považovali to za ohrozenie pacienta, ministerstvo argumentovalo, že pomôcky by sa v žiadnom prípade nepoužívali bez obnovenia. Ako vysvetlila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), táto možnosť z novely vypadla, aby sa ľudia nezneisťovali.

Môže vás zaujímať

Operátori majú posielať štátu telefónne čísla navrátilcov z „červených“ krajín, zaviesť sa má aj nový priestupok