Jednou vetou

FOTO: Prezidentka Čaputová oficiálne vymenovala Matovičov kabinet

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Foto: SITA/Branislav Bibel

Proces vymenovania novej vlády sprevádzajú pre šíriaci sa koronavírus prísne hygienické opatrenia, Kancelária prezidenta SR sa rozhodla ceremóniu vysielať naživo bez prítomnosti väčšieho počtu novinárov.

VIDEO: Lídri budúcich vládnych strán podpísali koaličnú zmluvu

Igor Matovič (OĽaNO) je od dnešného dňa novým premiérom Slovenskej republiky. Jeho kabinet oficiálne vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu popriala Matovičovi aj ministrom veľa šťastia a tiež im pripomenula, že majú zodpovednosť za celé Slovensko.

FOTO: Parlament má nové vedenie. Poslanci skladali sľub, nastúpili náhradníci

Proces vymenovania sprevádzajú pre šíriaci sa koronavírus prísne hygienické opatrenia, Kancelária prezidenta SR sa rozhodla ceremóniu vysielať naživo bez prítomnosti väčšieho počtu novinárov. Matovič si v najbližších chvíľach pôjde prebrať Úrad vlády SR.

Prvý rad zľava: Podpredseda vlády pre legislatívu a strategický plánovanie Štefan Holý, minister hospodárstva a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík, predseda vlády SR Igor Matovič, ministerka pre investície a regionálny rozvoj a podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, minister financií Eduard Heger, druhý rad zľava: Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, minister vnútra Roman Mikulec, minister dopravy Andrej Doležal, minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, minister obrany Jaroslav Naď, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, tretí rad zľava: Minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister školstva Branislav Gröhling, minister životného prostredia Ján Budaj a ministerka kultúry Natália Milanová na spoločnej fotografii pred budovou Úradu vlády pred rokovaním 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

 

Prezidentka novému kabinetu v príhovore pripomenula, že nastupuje v ťažkých časoch. „Doba a situácia je natoľko vážna, že dnes si inú vládu ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú dovoliť nemôžeme. To, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, je vašou svätou povinnosťou, lebo práve od vás do značnej miery závisí, či prejde Slovenská republika svojou ťažkou skúškou,“ povedala.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (deviata zľava) a novovymenovaní členovia vlády SR počas fototermínu po ich vymenovaní prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Čaputová doplnila, že noví ministri aj premiér majú zodpovednosť za celú krajinu. „Dnes nepreberáte iba moc, dnes preberáte najmä zodpovednosť za republiku a jej obyvateľov. Každé zlyhanie, ktoré je za obvyklých pomerov len predmetom mediálnej kritiky, by dnes ohrozilo to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli,“ doplnila.

Zľava: Novovymenovaný predseda vlády SR Igor Matovič a bývalý premiér SR Peter Pellegrini počas oficiálneho odovzdania Úradu vlády novovymenovanému predsedovi vlády SR v starej budove Úradu vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

 

Premiérom sa stal Igor Matovič, ďalšími členmi vlády za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sú minister vnútra Roman Mikulec, minister financií Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď, minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, minister životného prostredia Ján Budaj a ministerka kultúry Natália Milanová.

Zľava: Bývalý premiér SR Peter Pellegrini a novovymenovaný predseda vlády SR Igor Matovič pred oficiálnym odovzdaním Úradu vlády novovymenovanému predsedovi vlády SR v starej budove Úradu vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. | Foto: SITA/Martin Medňanský

 

Za hnutie Sme rodina budú v exekutíve pôsobiť podpredseda pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, minister dopravy Andrej Doležal a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) bude v pozícii prvého podpredsedu vlády pre ekonomiku a ministrom hospodárstva Richard Sulík, ministrom školstva Branislav Gröhling a ministrom zahraničných vecí Ivan Korčok.

Strana Za ľudí zaujme v exekutívne dva posty. Podpredsedníčkou vlády a ministerkou pre investície a regionálny rozvoj bude Veronika Remišová a ministerkou spravodlivosti Mária Kolíková.

Po vymenovaní je vláda povinná do 30 dní predložiť parlamentu svoj program a požiadať ho o vyslovenie dôvery. V parlamente sa bude nová vláda opierať o podporu 95 poslancov.

Zľava, novovymenovaní členovia vlády SR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO): Minister financií Eduard Heger, predseda vlády SR Igor Matovič a minister vnútra SR Roman Mikulec počas rokovania 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020.

Nová vláda pod vedením Igora Matoviča | ZDROJ: Facebook OĽANO

Môže vás zaujímať

Čaputová v stredu vymenuje chýbajúceho sudcu Ústavného súdu SR