Jednou vetou

Prezidentom byť nechce, obzerá sa po inom „miestečku“. Čo ďalej s Ficom?

Čaká premiéra Roberta Fica zmierenie s prezidentom Andrejom Kiskom?

foto: koláž hlavné.sk

Premiér Robert Fico sa niekoľkokrát vyjadril, že kandidovať v blížiacich sa prezidentských voľbách odmieta, no už niekoľko dní sa hovorí o tom, že má záujem o funkciu predsedu Ústavného súdu. Čo by sa stalo, keby ho Kiska vymenoval na tento post?

Viacero zdrojov z koaličných a opozičných strán potvrdilo informáciu, že premiér Robert Fico má záujem o kandidatúru na predsedu Ústavného súdu. Momentálne je na tomto poste Ivetta Macejková, ktorej 12- ročný mandát vyprší už o rok vo februári. Robert Fico však vyhlasuje, že chce stranu SMER-SD doviesť k výhre  v parlamentných voľbách v roku 2020. Práve parlament do septembra musí vybrať 18 možných kandidátov na tento významný post predsedu Ústavného súdu. Prezident Andrej Kiska z možných uchádzačov zvolí, kto bude túto funkciu vykonávať.

Zakopú vojnovú sekeru?

Ambície premiéra Fica, ktorý vyštudoval právo a pracoval pri Európskom súde pre ľudské práva Kiska údajne zvažuje a berie do úvahy. ,,Pán Kiska dlhodobo kritizuje priamo aj nepriamo vládu a tým pádom aj premiéra za korupciu a iné veci. Pokiaľ by to naozaj spravil, tak by poprel svoje doterajšie tvrdenia,“ povedal pre hlavné.sk o celej veci politický analytik Ján Baránek.

,,Ústavný súd je veľmi dôležitá inštitúcia, takže pán Kiska by sa chytil do vlastnej pasce. Ak by náhodou zakopali vojnovú sekeru, tak to nie je problém, ale tu sa bavíme o 4 rokoch pána Kisku, ktorý by tým znegoval svoje doterajšie tvrdenia,“ dodáva Baránek.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky