Jednou vetou

Prezidentská nadpráca v kampani

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a Michal Truban s Miroslavom Beblavým

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Nadstraníckosť úradu prezidenta SR pod vedením Zuzany Čaputovej dostala trhliny. Vyzerá to tak, že hlava štátu pomáha koalícii PS/Spolu, ktorá ju dostala do prezidentského paláca, v predvolebnej kampani. Začala varovaním, že Kotleba môže vyhrať voľby, potom vyhlásila, že z Andreja Kisku, neurobí premiéra a napokon oznámila, že Kotlebu poverí v prípade víťazstva zostavením vlády. Koalícia PS/Spolu následne začala ostrú kampaň na mítingoch Kotlebu proti fašizmu.

Koalícia PS/Spolu preferenčne oslabila, v prieskumoch sa potáca okolo kritickej hranice zvoliteľnosti do parlamentu. Na vstup do parlamentu potrebuje zisk 7 %  hlasov. A zdá sa, že jej nepomohol ani zásah z paláca od hlavy štátu.

Protesty proti Kotlebovcom si osvojili aj ďalšie strany, pre PS/Spolu je to však aktuálne najvýraznejšia agenda. A tak aktivita prezidentky samozrejme vyvoláva pozornosť. Líder PS Michal Truban má pritom k prezidentke blízko nielen stranícky. U prezidentky v paláci totiž pracuje po jej nástupe Trubanova priateľka.

Pellegrini sa zastal Čaputovej: V tomto sa správne zachovala

Keby niekto prišiel s formáciou, ktorej súčasťou by bola ĽSNS, vyplývalo by z toho, že iná vláda nedokáže zvládnuť, musela by som ju menovať,“ odpovedala nedávno prezidentka SR Zuzana Čaputová v TV Markíza na otázku moderátora, ktorý sa pýtal, či by vymenovala vládu s extrémistami. Tieto slová niektorých mimoriadne prekvapili a na prezidentku sa spustila i lavína kritiky. „Javí sa však ako nepravdepodobné, že by táto strana mohla dostať poverenie na zostavenie vlády,“ dodala vtedy v televíznej debate hlava štátu.

Čaputovej zásah a Matovičov úspech

PS/SPOLU v tom čase organizovala po Slovensku masívne protesty proti zhromaždeniam a mítingom, ktoré organizovali Kotlebovci a ĽSNS. Podobne tak urobil koncom januára aj predseda strany ZA ĽUDÍ Andrej Kiska. V Levoči mali v jeden deň plánovanú akciu Kotlebovci, proti ktorým sa protestne postavili Kiskovci ako aj členovia PS/Spolu a KDH. ĽSNS nakoniec míting zrušilo, údajne z obavy o bezpečnosť.

O tom, že prezidentka svojím konaním má napomáhať svojej bývalej strane, ktorej bola podpredsedníčkou kritizoval aj šéf parlamentu a predseda SNS Andrej Danko:„Prezidentský palác by nemal slúžiť jednej politickej strane. O to ju prosím,“ vyhlásil Andrej Danko.

Kým pred rokom koalícia PS/SPOLU na čele s Michalom Trubanom a Miroslavom Beblavým Michal Truban a Miroslav Beblavý atakovala 18% (prieskum AKO, máj 2019) a dýchala tak vládnemu SMERu-SD poriadne na krk, podľa najnovšieho prieskumu AKO dosahujú len 8,7 %.

Kiskov otvorený list Ficovi. Avšak na túto vec akosi veľmi rýchlo zabudol

Ako koalícia však potrebujú na vstup do parlamentu získať aspoň 7 percent. „Som z toho nervózny keď mám pravdu povedať, ale som optimista,“ odpovedal Michal Truban v relácii NA TELO na otázku moderátora, ako vnímajú svoje aktuálne preferencie. Výsledok zásahu prezidentky Čaputovej však na úspech zatiaľ ani nevyzerá.

V prieskumoch totiž najnovšie boduje Igor Matovič (OĽaNO 13,5 %, prieskum AKO február 2020) , ktorý sa proti nápadu ostatných strán a aj PS/Spolu s protestami proti Kotlebovcom ohradil. Predbehol Andreja Kisku (9,5% prieskum AKO február 2020) aj PS/Spolu a aktuálne by mohol zostavovať v opozícii vládu práve on.

To je ale trapas. Boris Kollár by sa najradšej od hanby prepadol

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky