Prezidentské voľby: Hľadá sa spoločný kandidát pravice

Kto sa vzdá v prospech koho v prezidentských voľbách 2019?

autorská koláž hlavne.sk, tasr, facebook, Michal Psota

Kto bude silným kandidátom pravice v prezidentských voľbách? Karty sa, zdá sa, premiešajú. Podľa hnutia OĽaNO sa zvyšuje rozdrobenosť hlasov a preto navrhujú kandidátom, aby sa dohodli. Vzdá sa Zuzana Čaputová, alebo František Mikloško v prospech Roberta Mistríka?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová | Foto: archívne, TASR

Zuzana Čaputová: Možno sa vzdám

Zuzana Čaputová si vyjadrenie hnutia OĽaNO váži, rozhodovanie však zatiaľ považuje za predčasné. Podľa doterajších prieskumov si je vedomá, že existujú silnejší kandidáti, ktorí oslovujú aj jej voličov. „Môj postoj je od začiatku rovnaký. Ak nám ide o dobro tejto krajiny, musíme byť všetci demokratickí kandidáti pripravení sa v kľúčovom momente zachovať zodpovedne. Ja sa momentálne snažím najmä prezentovať moju víziu spravodlivejšej a lepšej krajiny. Z prieskumov ale viem, že s pánom Mistríkom oslovujeme podobných voličov, a teda mnohí sa budú rozhodovať práve medzi nami dvoma.“

Kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová | foto: TASR

V súčasnosti sa teda bude snažiť o získanie rozhodujúceho počtu voličov napríklad v predvolebných diskusiách. „Ak sú rozdiely v prieskumoch stále malé, mali by sme umožniť voličom rozhodovanie na porovnaní príbehov, názorov a plánov, nie na porovnaní percent,“ uviedla pre hlavne.sk Čaputová. Či sa napokon vzdá svojej kandidatúry zatiaľ neupresnila.

Prezidentskí kandidáti: Ako budú tráviť Vianočné sviatky?

Róbert Mistrík: Najväčších politických hráčov vyzývam k zodpovednosti

Kandidát na prezidenta SR Robert Mistrík | foto: TASR

Róbert Mistrík vysvetlil, že sa o post prezidenta uchádza ako kandidát demokratickej opozície. „Do volieb máme niečo okolo 3 mesiacov a pred sebou dlhé sviatky, počas ktorých budú všetci hlavou inde. Preto aj v mene voličov, túžiacich po slušnom a spravodlivom Slovensku, vyzývam najväčších politických hráčov k zodpovednému konaniu.“ Vystríha však pred možnou devastáciou spoločnosti, ktorá by mohla nastať voľbou nesprávneho, dokonca extrémistického kandidáta.

Považuje za nezodpovedné, aby si pár mesiacov pred voľbami politické strany opozície neuvedomovali tieto hrozby a nevedeli sa zhodnúť na spoločnom kandidátovi. „Naťahovanie času a zneisťovanie voličov, nie je nič iné ako napomáhanie SMER-u, ktorý si nevie nájsť kandidáta,“ informoval v rozhovore pre hlavne.sk. „Na rozdiel od pani Zuzany Čaputovej, pán František Mikloško opakovane potvrdil neochotu podporiť silnejšieho kandidáta, preto podmienky kladené OĽaNO nie sú na mieste. Uchádzam sa aj o hlasy voličov OĽaNO, ktorí určite chápu, že hranie neprehľadných politických hier je hazardovaním s budúcnosťou Slovenska.“ Ani Mistrík nechcel komentovať prípadnú dohodu s Mikloškom alebo Čaputovou.

Je Kiskova audiencia u pápeža rozlúčkovou návštevou?

František Mikloško: Znechutený?

Kandidát na prezidenta SR František Mikloško | foto: facebook F.Mikloška

Jediný František Mikloško vo voľbách ustúpiť zjavne neplánuje. K vyhláseniu hnutia OĽaNO sa vyjadriť odmietol, na svojich sociálnych sieťach však ostro kritizoval vyjadrenie Alojza Hlinu za KDH ohľadom prezidentských kandidátov. „V politike sa pohybujem takmer 30 rokov, ale s takýmto komickým vyhlásením som sa za ten čas ešte nestretol. Návrh Alojza Hlinu je vzdušným zámkom – Alojz Hlina nedisponuje Veronikou Remišovou ako političkou strany OĽANO, ani mnou ako nezávislým kandidátom.

Môže vás zaujímať

Premiér berie na vedomie demisiu Kalavskej