Jednou vetou

Prezidentské voľby: Toto o nich píšu v zahraničí

Štefan Harabin, Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová a Marian Kotleba

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, Michal Psota, TASR

Tohtoročné prezidentské voľby sú mimoriadne diskutovanou témou, ktorá je medializovaná nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Čo hovoria o prezidentských voľbách najznámejšie svetové denníky?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová | Zdroj: profimedia.cz

The New York Times: Aktivistka, viceprezident, zarytý neonacista a etnický nacionalista

Jedny z najznámejších novín na svete New York Times poukázali najmä na rozdielnosť Zuzany Čaputovej a Štefana Harabina v poslednej predvolebnej diskusii. Štefan Harabin vtedy obvinil moslimských imigrantov zo znásilňovania a vraždenia európaniek vo Francúzsku a Nemecku a Zuzanu Čaputovú za kandidátku, ktorá sa snaží zničiť slovenskú kultúru. Čaputová však na obvinenia reagovala pokojne.

Nekonečný príbeh. Tunel Višňové stavajú už 21 rokov!

Maroš Šefčovič | Foto: TASR

„V politickej klíme, kde je oddanosť často odmeňovaná a krutosť často vnímaná ako ukazovateľ pravosti, sa priklonila k presvedčeniu, že väčšina z nich chce slušnosť. A zdá sa, že to funguje,“ tvrdí New York Times. Maroša Šefčoviča opísali ako vysokopostaveného kandidáta a podpredsedu Európskej komisie, pri Štefanovi Harabinovi poukazovali najmä na jeho výrazný odpor voči LGBT komunite, gay partnerstvám, migrácií či NATO. Mariána Kotlebu označili za zarytého neonacistu.

Nálady vo volebných tímoch: Vládli takéto emócie!

The Washington Post: 5 ponaučení z prezidentských volieb

Americký denník The Washington Post Zuzanu Čaputovú opísali ako enviromentálnu a protikorupčnú aktivistku, u Maroša Šefčoviča sa zameral najmä na jeho postavenie v Európskej komisii. Pri Čaputovej pripomenuli jej otvorenosť a podporu práv homosexuálov a jej nesúhlas so zakázaním potratov v „konzervatívnej rímskokatolíckej krajine“.

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

Zuzana Čaputová | foto: facebook Zuzany Č.

Okrem toho však publikoval aj 5 dôležitých lekcií z prezidentských volieb. Washington Post tvrdí, že tohtoročné voľby nie sú o populizme, ale o odmietnutí elity – poukazuje na fakt, že aj napriek tomu, že bola Zuzana Čaputová ešte donedávna neznámou osobou, získala vo voľbách najvyšší počet hlasov práve preto, lebo pri voľbách voliči odmietali nielen populistické pravicové odvolania, ale aj politickú elitu – a Zuzanu Čaputovú považujú za jej opak.

Kryje Kalavská Druckera? Miliónové sanitky vzbudzujú samé pochybnosti

Pripomenul, že je ťažké byť kandidátom vládnucej politickej strany, pokiaľ ním nechcete byť, čo sa podľa Washington Post týka Maroša Šefčoviča, ktorý aj napriek tomu, že oficiálne kandidoval ako nezávislý, bol voličmi a médiami vďaka svojim väzbám na SMER neustále spájaný s Róbertom Ficom. Washington Post tiež poukázal na dôležitosť prezidentských kampaní, zjednocovania a spolupráce a na to, že druhé kolo prezidentských volieb je úplne „inou hrou“, akou bolo prvé kolo, čo niekoľko krát pripomenul aj samotný Maroš Šefčovič.

VIDEO: Bašternák pôjde do väzby! Byt, v ktorom žije Fico, prepadá štátu

Môže vás zaujímať

Známy moderátor totálne v koncoch. Môže za to Jožo Pročko?!