Jednou vetou

Prezidentskí kandidáti o Kiskovom mlčaní: Mal sa dištancovať a ospravedlniť

Zľava prezidetnskí kandidáti: Eduard Chmelár, Milan Krajniak, František Mikloško a prezident SR Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Prezident SR Andrej Kiska sa doteraz k účasti na podujatí v spoločnosti dvoch odsúdených vrahov študentky Ľudmily Cervanovej nevyjadril. Oslovili sme kandidátov na prezidenta s otázkami, ako by sa zachovali, ak by sa dostali do takej situácie.

Osloveným sme položili rovnaké otázky:

1. Išli by ste na oslavu, kde sú 2 x odsúdení vrahovia? /Stanislav Dúbravický, František Čerman/

2. Mal by sa Andrej Kiska ospravedlniť za účasť na tomto podujatí matke zavraždenej študentky?

Milan Krajniak

1. To je hypotetická otázka. Najskôr by som si preveril, kto tam bude a keď je tam niekto problémový, nešiel by som tam. Ja som si to aj v minulosti takto zisťoval a chcel vedieť, že kto bude a nebude na danej spoločenskej udalosti. K tejto kauze sa ja viac nechcem vyjadrovať.

Podpredseda parlamentu sa pustil do známeho novinára. Vyzýva aj Kisku…

2. To je vec pána Kisku a jeho zodpovednosť. Ja síce kandidujem na prezidenta, rozumiem týmto otázkam, ale nebudem komentovať iných. Snažím sa viesť pozitívnu kampaň a nemienim sa zapájať do nejakého napádania, alebo komentovania iných.

František Mikloško

1. Ja som bol u Štefana Hríba v tom klube na jeho pozvanie. Ja som prispievateľom jeho časopisu, ale ďalších hostí, ktorých tam pozval nebudem komentovať.

Andrej Kiska o krátení dane: Doplácal som. Neviem. Asi 100 – tisíc eur?

2. Zodpovedám za svoje činy, nebudem sa vyjadrovať k iným. To je otázka na pána prezidenta Kisku.

Eduard Chmelár

1. Ja mám na túto kauzu od začiatku jasný názor. Prezident nemusel vedieť, kto všetko tam bude. Len keď už tam bol, otočil by som sa na päte a odišiel odtiaľ. Následne by som sa verejne dištancoval od takých ľudí.

Matka Ľudmily Cervanovej: Nech celé Slovensko vidí, čo urobili môjmu dievčatku!

2. Určite je to na mieste. Prezident je aj strážcom ústavy a morálny vzorom jej dodržiavania. Matky zavraždenej sa to určite hlboko dotklo, čo urobil Štefan Hríb, ako aj čo sa udialo na tej akcii. A okrem ospravedlnenia aj verejné dištancovanie sa od tej akcie a ľudí. Nemusel to vedieť, kto tam bude, to by nebolo korektné ho za to obviňovať, ale v tom momente, keď sa objavili tie skutočnosti, tak mal sa vyjadriť a nečakať na politické výzvy.

K téme sme oslovili z prezidentských kandidátov Roberta Mistríka či Zuzanu Čaputovú, ktorá sa spomínaného večierka zúčastnila. Na naše otázky doteraz neodpovedali.

V strede: Zuzana Čaputová

 

V strede: František Mikloško

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky