Jednou vetou

Prezidentský prieskum: Favoritom je Lajčák, oslovil vyše tretinu voličov

Ako dopadnú prezidentské voľby v roku 2019?

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Nekandiduje, ale vedeli by si ho predstaviť v prezidentskom kresle. Ak by sa prezidentské voľby konali v novembri, ľudia by najviac volili ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, získal by 32,3 percenta. Svoju kandidatúru však naďalej odmieta. Za Lajčákom by nasledoval vedec Robert Mistrík s 11,7 percenta hlasov. Sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina by volilo 10 percent opýtaných. Tak vyzerajú výsledky prieskumu agentúry Focus, ktorý na vzorke 1012 respondentov robila 7. až 14. novembra. Najsilnejšia strana SMER-SD ešte svojho kandidáta nepredstavila. Pozrite si nižšie podrobnejšiu tabuľku:

Valla podporil počas volebnej noci aj milionár Trnka. Na kampaň mu dal desaťtisíce!

Miroslav Lajčák je jasným favoritom volieb. Druhý Robert Mistrík sa počtom hlasov približuje skôr menám za ním než víťazovi. Nasleduje vyššie spomínaný Štefan Harabin.

Dozvie sa niekedy rodina pravdu o smrti Haliny? Polícia fatálne zlyhala, tvrdí bývalý vyšetrovateľ NAKA

Štvrté miesto v poradí patrí podľa prieskumu predsedovi Most-Híd Bélovi Bugárovi – získal by 9,2 percent. Marian Kotleba skončil piaty s 8,9 percentami hlasov.  Za ním nasleduje šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, ktorá by získala 7,9 percenta a František Mikloško so 6,3 percentami.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Zuzanu Čaputovú by volilo 4,1 percenta opýtaných, 3,3 percenta by volilo Eduarda Chmelára. Tri percentá opýtaných by volilo poslanca NR SR Sme rodina Milana Krajniaka.

Novembrový prieskum agentúry Focus

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 27,4 percenta opýtaných nevie, komu by dalo hlas, 9,3 percenta by voliť nešlo a z uvedeného zoznamu možných kandidátov by si niektorého vybralo 63,3 percenta opýtaných.

Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka. Viacerí z uvedeného zoznamu už oznámili kandidatúru a zbierajú podpisy. Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti.

Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15.000 občianskych).

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky