Jednou vetou

Prezidentský prieskum: Najvyššie šance má Mistrík

Prezidentské voľby 2019

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Ako to vlastne vyzerá s prezidentskými voľbami? Kandidátov je dosť, ďalšie nominácie sa očakávajú. Ale aké sú ich reálne šance? To bol hlavný motív, prečo agentúra AKO urobila prieskum prezidentských kandidátov. Pozrite si graf na konci článku.

Chcem dostávať viac noviniek – Newsletter

Najvyššie šance stať sa prezidentom SR má v tejto chvíli podľa prieskumu agentúry AKO donedávna verejnosti neznámy vedec Robert Mistrík. Mistrík, ktorý kandiduje s podporou SaS a Spolu, získal v prieskume realizovanom na prelome augusta a septembra 12,1 % hlasov. Václav Hřich, šéf agentúry AKO vysvetľuje jeho prvenstvo pre hlavne.sk takto: „Jednak ho podporuje najsilnejšia opozičná strana SaS, ale výsledky ovplyvňuje podľa mňa jeho relatívne masívna bilboardová kampaň , ktorá je cielená veľmi správne na to, aby ľudia vedeli, že existuje a kandiduje.“

Budú padať hlavy na Finančnej správe?

Na druhom mieste skončil v prieskume agentúry AKO premiér Peter Pellegrini. Toho agentúra zahrnula do prieskumu z dôvodu, že vládna strana SMER-SD ešte stále nepredstavila oficiálne svojho kandidáta na post hlavy štátu. Nominácia SMER-u sa očakáva v priebehu mesiaca, podľa kuloárnych informácií najhorúcejší kandidát – minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák – svoj postoj nekandidovať nemení. Podľa zákulisných informácií sú aktuálne aj mená premiéra Pellegriniho či ministra financií Petra Kažimíra.

Podobným spôsobom zahrnula AKO do prieskumu aj predsedu SNS Andreja Danka, skončil štvrtý s 9,7% hlasov.

Chmelár aj Harabin sú v prvej päťke

Vysoko sa v prieskume ocitli najmä internetovo aktívni Eduard Chmelár, politológ s proruskou orientáciou – 10,8% hlasov, či sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin 8,8 % hlasov. „Oni majú skutočne veľké internetové fancluby,“ uviedol pre hlavne.sk Václav Hřich z agentúry AKO.

Béla Bugár z MOST Híd má podporu 8,6% hlasov. František Mikloško získal 7,1% hlasov. Kandidátka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová skončila na 8. mieste s 6,9% hlasov. Podľa Václava Hřicha z agentúry AKO je slabou stránkou Z.Čaputovej, ktorá síce má masívnu kampaň na internete to, že ju nekombinuje s off-line kampaňou: „Brandingová kampaň ako má Zuzana Čaputová, ktorá presviedča ľudí, nie aby človeka volili, ale že človek vôbec je, je lepšia kombinovaná a nielen na sociálnych sieťach, ktoré zasahujú len určitú časť populácie. Stačí si spomenúť na Andreja Kisku, ktorý sa prebilboardoval až do Prezidetského paláca.“

Pod hranicou 5 percent skončili šéf ĽSNS Marián Kotleba či Milan Krajniak zo SME rodina.

Kandidáti omylom

„Čo sa dá v tejto chvíli povedať je to, že poslední dvaja v rebríčku – Oskar Fegyveres a Róbert Švec – sú kandidátmi na prezidenta omylom. Keď zoberieme do úvahy interval spoľahlivosti, v reáli by získali 0 až necelé percento hlasov, čo je hranica omylu kandidátov,“ skonštatoval pre hlavne.sk Václav Hřich.

Kandidáti do komunálnych volieb majú posledný deň na podanie kandidačnej listiny

Z prieskumu agentúry AKO je zrejmé, že Slovensko nemá v tejto chvíli jasného favorita na prezidenta. Čo vzíde jasný kandidát z nominácií SMER-SD, SNS alebo OĽANO , či ako sa preskupí potenciál kandidátov – je v tejto chvíli ešte otázne. SMER-SD s odpoveďou na prezidentského kandidáta váha, SNS čaká a OĽANO zareaguje až potom. „Otázku prezidentského kandidáta budeme riešiť až po zverejnení nominácií vládnych strán,“ vyhlásil predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič.

Nerozhodnutí a nevoliči

V prieskume agentúry AKO ľudia odpovedali od 30.8. do 5.9.2018 na túto otázku: Ak by sa voľby prezidenta konali tento víkend, ktorému z uvedených kandidátov by ste asi dali svoj hlas?

18,6% nevedelo odpovedať koho by volili
2,6% respondentov uviedlo, že nechce ísť voliť
0,5 % odmietlo prezradiť komu by dali hlas

Prieskum agentúry AKO (30. 8. – 5. 9. 2018)

 

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie