Jednou vetou

Pri pokuse o útek dvoch migrantov vo Schwechate hliadka chybu nespravila

Na snímke riaditeľ UHCP Prezídia Policajného zboru SR Ladislav Csémi.

Foto: archívne, TASR

V prípade pokusu o útek dvoch marockých migrantov v júli tohto roka na rakúskom letisku Schwechat, policajti, ktorí ich sprevádzali, chybu nespravili. Na facebooku Policajného zboru to uviedol riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislav Csémi, ktorý sa odvolal na kontrolu slovenských aj rakúskych orgánov.

„Po vykonanej kontrole na príslušnom útvare Policajného zboru, napriek tomu, že tento pokus sa udial, v samotných postupoch policajtov, či už na území Slovenskej republiky, alebo Rakúska, k závažným pochybeniam nedošlo. K tomuto istému záveru dospeli aj rakúski kolegovia, čo bolo potvrdené na našom spoločnom rokovaní s mojím rakúskym partnerom 20. júla vo Viedni,“ povedal Csémi.

Viac policajtov na letiskách

Napriek tomu však spolu s rakúskou stranou dohodli ďalšie opatrenia. „Budeme zvyšovať počty policajtov pri nastupovaní priamo do lietadiel, zároveň upravíme presný postup príchodu k jednotlivým lietadlám osobitne pre každého vyhosteného cudzinca,“ doplnil Csémi.

Policajti zároveň zavedú použitie pút, ktoré vyhovejú bezpečnostným predpisom na území letiska, predpisom leteckej prevádzky a zároveň sú v prípade potreby uvoľnitelné počas letu.

Dôležitá je bezpečnosť letov a pasažierov

„Našou základnou zásadou je použitie čo najmiernejších prostriedkov na dosiahnutie účelu. Musíme však dbať na bezpečnosť letov, pasažierov a našich policajtov,“ dodal Csémi.

Podľa medializovaných informácií štyria slovenskí policajti deportovali v polovici júla dvoch migrantov, ktorí mali z rakúskeho Schwechatu odletieť do Afriky. Na letisku však utiekli, kvôli čomu musela byť na niekoľko minút prerušená letecká premávka. Dvoch Maročanov v krátkom čase opäť zadržali.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia