Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pripravuje NTS deň otvorených dverí

Ilustračné foto

TASR

Témou tohtoročnej kampane je darovanie krvi ako prejav solidarity.

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi (14.8.) pripravila Národná transfúzna služba (NTS) SR na všetkých svojich odberových centrách deň otvorených dverí. Počas neho budú môcť návštevníci na pracoviskách v Bratislave na Kramároch, v Bratislave-Ružinove, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Nitre, v Martine, v Nových Zámkoch, v Poprade, v Prešove, v Trenčíne, v Trnave a v Žiline od 7.00 h do 17.00 h darovať krv. Zároveň sa budú môcť oboznámiť aj s činnosťou NTS. Informovala o tom hovorkyňa NTS SR Eva Ravingerová.

„Témou tohtoročnej kampane je darovanie krvi ako prejav solidarity. Kampaň zdôrazňuje základné ľudské hodnoty altruizmu, úcty, empatie a lásky, ktoré vyzdvihujú a podporujú systém dobrovoľného a bezplatného darcovstva krvi. Motto tohtoročných osláv znie: Buď tu pre druhých. Daruj krv. Podeľ sa o život,“ priblížila Ravingerová.

Na Slovensku vznikla Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární

Podľa NTS je cieľom kampane vyzdvihnúť príbehy ľudí, ktorých životy boli zachránené vďaka darcovstvu krvi, ako aj snaha motivovať pravidelných darcov k ďalšiemu darovaniu krvi a nasmerovať zdravých ľudí, ktorí doposiaľ krv nedarovali – najmä tých mladých, k darcovstvu.

Počas letných mesiacov chodí darovať krv menej ľudí. Je to spôsobené dovolenkami aj vyššími teplotami. Počas tohto obdobia je podľa Ravingerovej pritom vzácna tekutina oveľa potrebnejšia ako počas zvyšného roka. „Počas letných mesiacov sa totiž zvyšuje nehodovosť, úrazovosť a nemocničné zariadenia evidujú aj zvýšený počet akútnych prípadov,“ uviedla.

Odborníci pripravujú imunologický prehľad, odobrali krv stovkám Slovákov

Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, zdravotníci odoberú 400 až 500 mililitrov krvi. Môže ju darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať práve menštruáciu a ani byť čerstvo po pôrode. Deň pred darovaním nie je vhodné piť alkohol a vystavovať sa zvýšenej fyzickej záťaži.

Treba si odpustiť konzumáciu ťažkých jedál, fajčiar by si nemal zapáliť minimálne 12 hodín pred odberom. Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v jeho deň aspoň pol litra vody či sladkého čaju. Treba si dať aj ľahké raňajky. Vhodné sú podľa odborníkov napríklad ovsené vločky s džúsom či chlieb s džemom, ovocie alebo zelenina. Darca by si doma nemal zabudnúť občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Na cesty si nezabudnite pribaliť aj lekárničku

Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Po odbere sa nemožno výrazne namáhať. Odpustiť si treba náročnú fyzickú aktivitu či priveľmi záťažový šport.

Svetový deň darcov krvi koordinujú Medzinárodná federácia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, Medzinárodná federácia organizácií darcov krvi a Medzinárodná spoločnosť pre transfúziu krvi. Tohtoročné celosvetové oslavy Svetového dňa darcov krvi sa budú konať v Aténach.

Môže vás zaujímať

Kiska si nemyslí,že rok od vraždy Kuciaka sa situácia veľmi zlepšila