Cyril a Metod na novej poštovej známke

Ilustračné foto

Foto: TASR/Oliver Ondráš

Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom vydáva unikátnu poštovú známku. Jej cieľom bude šíriť naše historické povedomie. Vznikla pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka.

Pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka vydala Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom unikátnu poštovú známku. Jej slávnostná inaugurácia sa uskutočnila počas Cyrilo-metodskej národnej púte vo štvrtok v Nitre.

„Poštová známka bude od dnešného dňa po celom svete šíriť túto vzácnu udalosť dávnej a slávnej histórie našej vlasti,“ povedal počas slávnostného uvedenia známky filatelista Milan Šajgalík, ktorý odovzdal známku vo forme hárčeka hlavnému celebrantovi svätej omše, prešovskému arcibiskupovi – metropolitovi Jánovi Babjakovi.

Solúnski bratia priniesli do našich končín kresťanstvo. Koľko rokov uplynulo od ich príchodu?

Motívom známky je rukopisná strana jedného z najstarších hlaholských rukopisov z konca 10. storočia s prepisom začiatku Evanjelia podľa Marka. Hárček je doplnený o motívy súvisiace s kostolom Santa Maria Maggiore v Ríme, v ktorom v roku 868 pápež Hadrián II. posvätil staroslovienske preklady bohoslužobných kníh prinesených do Ríma svätým Konštantínom a Metodom, čo sa považuje za akt ich uznania ako liturgického jazyka.

Známka v nominálnej hodnote 2,80 eura vychádza ako 660. známka v poradí za 25 rokov existencie Slovenskej republiky. Autorom jej návrhu je profesor Dušan Kállay. Tlačové podklady vo forme oceľorytiny zhotovil František Horniak. Známku vyrobila Tlačiareň Hradištko v spolupráci s Poštovou tlačiarňou cenín Praha.

Môže vás zaujímať

SAV by mala byť apolitická, politické aktivity by nemali byť argumentmi, povedala Lubyová