Jednou vetou

Pri spisovaní žiadosti o dôchodok môže mať žiadateľ doprovod inej osoby

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Poistenci, ktorí si chcú podať žiadosť o dôchodok pri jej spisovaní v pobočke Sociálnej poisťovne môžu byť sprevádzaní treťou osobou, napríklad rodinným príslušníkom. Pracovníci poisťovne takýto sprievod akceptujú.

Zvolenie prípadného sprievodu je na jeho rozhodnutí, no rozhovor s pracovníkom poisťovne vedie žiadateľ a aj on sám podpisuje danú žiadosť o dôchodok.

Richter chce presadiť vážnu diskusiu o 13. dôchodku

„Špecifické situácie nastávajú pri poistencoch, ktorí sú zdravotne hendikepovaní. Ak o dôchodok žiada nevidiaci poistenec, žiadosť sa spisuje za prítomnosti minimálne dvoch svedkov. Ak poistenci nie sú schopní rečovej alebo sluchovej komunikácie a nie sú schopní porozumieť zamestnancovi, prítomnosť tlmočníka je nevyhnutná,“ informuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

O spísanie žiadosti o dôchodok treba požiadať pobočku Sociálnej poisťovne príslušnú podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa. Ideálne je využiť pri tomto kroku ústretovú službu poisťovne – rezervačný systém. Vstup na rezervačný systém sa nachádza na webovej stránke poisťovne.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky