Jednou vetou

Pribudli ďalší dvaja kandidáti na sudcov ÚS, sú to L. Juszkó a P. Melicher

Ústavný súd SR

foto: TASR

Na post sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR pribudli ďalší dvaja kandidáti, aktuálne ich je trinásť. Novým menom je Ladislav Juszkó, ktorého navrhol Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Pribudol tiež Peter Melicher, ktorý už kandidoval aj v minulosti. Informoval o tom predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Róbert Madej (Smer-SD).

Bugár trvá na verejnej voľbe kandidátov na ústavných sudcov, Smeru-SD neustúpi

Ďalšími kandidátmi sú Boris Gerbery, Peter Kohút, Slavomír Trnkócy, Michal Ďuriš, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Peter Straka, Ladislav Duditš, Zuzana Pitoňáková, Michal Matulník a Robert Šorl. O ÚS tak zatiaľ prejavilo záujem 13 uchádzačov.

Návrhy na kandidátov sa môžu doručovať do pondelka 26. augusta do 12.00 h. Poslanci parlamentu majú kandidátov na ústavných sudcov voliť na nasledujúcej schôdzi, ktorá sa začne 10. septembra. Pôjde už o piatu voľbu.

V koalícii stále nie je zhoda na spôsobe hlasovania. Smer-SD trvá na tajnej voľbe, SNS a Most-Híd chcú presadzovať verejnú voľbu. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v rozhovore povedal, že neustúpi z požiadavky voliť kandidátov na ústavných sudcov v pléne verejne.

Na Ústavnom súde (ÚS) SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Dankov stožiar natreli, zostali na ňom šmuhy

Zákonodarcom sa v doterajších voľbách nepodarilo zvoliť plný počet chýbajúcich kandidátov. Parlament doteraz zvolil spolu 14 kandidátov. Do plného počtu teda chýbajú ešte štyria.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová povedala, že ústavných sudcov vymenuje, až keď dostane plný počet kandidátov.

Môže vás zaujímať

FOTO: Odbehol si na pol hodinku