Jednou vetou

Prínos a výhody medziobecnej spolupráce vidia takmer tri štvrtiny samospráv

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora.

Foto: TASR

Takmer tri štvrtiny (73,8 percenta) samospráv na Slovensku vníma medziobecnú spoluprácu pozitívne. Najväčší prínos vidia v ekonomických aspektoch (takmer 44 percent), v efektivite a úsporách (takmer 30 percent) a v sociálnej oblasti, napríklad tvorbe pracovných miest (22,4 percenta). Vyplýva to z nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

„Tieto údaje dokazujú, že samosprávy vidia v spolupráci pomoc. Je zrejmé, že podpora medziobecnej spolupráce môže kvalitatívne pripraviť územie na tzv. SMART regióny, ktoré treba vnímať ako komplexné, udržateľné a koordinované riešenia v prostredí viacerých kooperujúcich obcí,“ skonštatoval hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Čítajte viac: Premiér Pellegrini rokoval so zástupcami ZMOS-u

Z prieskumu tiež vyplýva, že 73,6 percenta respondentov cíti potrebu mať viac informácií k formám a podpore medziobecnej spolupráce. Ďalších 15,5 percenta ďalšie informácie nepotrebuje a 10,9 percenta opýtaných odpovedať nevedelo. Rovnako 22,3 percenta samospráv nevedelo odpovedať na otázku, či v medziobecnej spolupráci vidí výhody. Prínosy vo vzájomnej spolupráci nevidí 3,9 percenta respondentov. „Ako najvážnejšie dôvody nespolupráce s inými obcami uviedli chýbajúcu podporu, či už ekonomickými nástrojmi alebo aj poskytovaním metodickej pomoci a právneho servisu,“ doplnil Kaliňák.

ZMOS realizoval prieskum od 21. mája do 15. júna. Výber miest a obcí sa uskutočnil na štatistickom princípe zohľadňujúcom veľkostnú kategóriu samosprávy. Do prieskumu bolo zaradených 468 samospráv, z ktorých na anketové otázky reagovalo 413. Výsledky slúžia ako podklady na ďalšiu prácu v rámci národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky