Jednou vetou

Prípad Ruskových zmeniek za 70 miliónov chcel vyšetrovateľ uzavrieť. Nepodarilo sa!

Čo majú spoločné so zmenkami?

autorská koláž hlavne.sk, TASR, TV Markíza

Stovky zmlúv so stovkami podpisov Pavla Ruska preverujú znalci pre políciu. Hlavne.sk zistilo, že vyšetrovanie zmeniek, ktoré mal za Markízu podpísať pre Kočnera Pavol Rusko nebude tak skoro uzavreté. Vyšetrovateľ to podľa našich informácií vo štvrtok, keď sa rozhodovalo o obžalobe, vzdal po dvadsiatich minútach. A ako sme zistili, súčasťou vyšetrovania sú napríklad aj exkluzívne zmluvy s niekdajšími hviezdami TV Markíza - Jarmilou Hargašovou, dnes Lajčákovou, či Patrikom Hermanom alebo napríklad poslanecký sľub Pavla Ruska, ktorý dodal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan.

Kočner namieta sudcu, ktorý ho nechal vo väzbe

Len 20 minút malo trvať včerajšie rozhodovanie o ukončení vyšetrovania pred vznesením obžaloby Mariánovi Kočnerovi kvôli falšovaniu cenných papierov. Za tento čas sa zistilo, že vyšetrovanie zďaleka nie je vo fáze konca, v spise chýbajú dokumenty, sú tam procesné vady a vyšetrovateľ zistil, že spis nie je v štádiu ukončenia vyšetrovania a vznesenia obžaloby.

„Záverečné preštudovanie spisov, ktoré boli vyšetrovateľom PZ naplánované na deň 06.12.2018 až 12.12.2018 bolo vyšetrovateľom zrušené z dôvodu procesných vád a hlavne z dôvodu nekompletnosti vyšetrovacieho spisu. Tento úkon sa bude musieť ešte raz zopakovať.  Nekompletný vyšetrovací spis bol v rozpore s Trestným poriadkom predložený i NS SR, ktorý má rozhodnúť o našej sťažnosti vo väzobnej veci. Na uvedenú skutočnosť sme upozornili i NS SR,“ uviedol v stanovisku Michal Mandzák, obhajca obvineného podnikateľa.

Poslanci si od nového roka prilepšia o tisíce eur!

Polícia sa k prípadu vzhľadom na to, že neboli ukončené procesné úkony nevyjadruje. „Vyšetrovanie naďalej pokračuje,“ uvádza sa v stanovisku Prezídia PZ SR. Zistili sme však, že vyšetrovateľ sa musí vysporiadať aj so svedeckou výpoveďou Pavla Ruska. Hlavne.sk zistilo, že Pavol Rusko dal najnovšie predvolať niekoľko bývalých podriadených, aby vysvetlili ako to bolo s jeho podpisovaním. V tejto chvíli disponuje polícia stovkami rôznych zmlúv s bankami, firmami, obchodnými, ale aj politickými partnermi Pavla Ruska, s ktorými uzatváral zmluvy od roku 1996.

Medzi kvantami zmlúv sú napríklad aj Ruskom podpísané exkluzívne zmluvy s niekdajšími celebritami TV Markíza Jarmilou Hargašovou, už niekoľko rokov Lajčákovou, keďže si zobrala za manžela ministra zahraničných vecí.

VIDEO: Fico robil Mikuláša v parlamente. Pozrite sa, ako sa zamaskoval?!

Na fotografii Marián Kočner a jeho obhajca v kauze zmenky Michal Mandzák | foto: TASR

SÚŤAŽ: Vieme, kto zažije Mejdan roku 2018 s Michalom Davidom

Polícia má absolútny prehľad o účtovníctve a honorároch aj všetkom, čo súviselo s aktivitami Pavla Ruska. Pavol Rusko na margo svojho podpisu na zmenkách okrem iného uviedol, že prvú zmluvu o vyplňovacom práve k zmenkám podpísal v roku 2000 vo Fajn clube v Záhorskej Bystrici štandardným podpisom. Právnik Ernest Valko ho však upozornil, aby ďalšie podpísal tak, že bude zrejmé, kto ich podpisoval. Toto všetko musí vyšetrovateľ ešte napríklad preskúmať.

Čo to v praxi znamená? V decembri uplynie 6-mesačná lehota vyšetrovacej väzby Mariána Kočnera. Podľa zákona vyšetrovacia väzba môže trvať viac ako šesť mesiacov len za konkrétnych podmienok, ktoré musí preskúmať prokurátor alebo súd, môže ísť o špecifické problémy alebo osobitný rozsah vyšetrovania či iný dôležitý dôvod. Opýtali sme sa či už prokurátor Ján Šanta požiadal súd o predĺženie väzby. „Vzhľadom na to, že prípravné konanie ešte nebolo ukončené, nebudeme sa podrobnejšie k veci vyjadrovať,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Speváčka Emma Drobná na nákupoch. Čo si nakoniec vybrala?

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky