Jednou vetou

Pripomeňte si najdôležitejšie udalosti roku 2018

V roku 2018 sme prišli o niekoľko osobností, na námestiach to vrelo, Fica v priemiérskom kresle vystriedal Pellegrini

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Vražda novinára a jeho snúbenice, protesty, nová vláda, ale aj výročia a športové úspechy. Hovorí sa, že osmičkové roky sú v dejinách našej republiky osudovými. V minulosti to boli 1918, 1938, 1989, 1998 a patrí k ním už aj 2018. Zrekapitulujme si niektoré z najdôležitejších udalostí uplynulého roku a zaspomínajme aj na osobnosti, ktoré nás tento rok opustili.

Aj politici sú len ľudia. Aké majú plány a čo nezvládli?

Kým sa obzrieme za udalosťami uplynulých dvanástich mesiacov, zaspomínajme na niekoľko významných osobností z domova i zo sveta, ktorí nás v roku 2018 opustili.

Jozef Adamec zomrel na Štedrý deň vo veku 76 rokov

Marián Labuda (+ 5. január 2018, 73 rokov) – významný herec, ktorého mohli diváci poznať nielen z divadla, ale aj z filmov a televíznych seriálov. Hral v tak legendárnych dielach československej kinematografie, akými boli napríklad „Pacho, hybský zbojník“ a „Vesničko má, středisková“.

Michal Horský (+ 18. marec 2018, 74 rokov) – politológ a publicista, spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu.

Róbert Žitňanský (+ 12. apríla 2018, 40 rokov) – novinár, analytik a politik, manžel europoslankyne Jany Žitňanskej.

Stano Dančiak (+ 4. augusta 2018, 75 rokov) – fenomenálny slovenský herec, komik a dabér, držiteľ Pribinovho kríža.

Marián Geišberg (+ 10. novembra 2018, 64 rokov) – herec, pesničkár, spisovateľ a zabávač, ktorého ste mohli poznať aj ako glosátora v relácii Sedem.

Lajos Grendel (+ 18. decembra 2018, 70 rokov) – spisovateľ a publicista, ktorý sa narodil v Leviciach a svojou tvorbou reprezentoval maďarskú literatúru na Slovensku.

Výročie smrti Freddieho Mercuryho. Toto je príbeh legendárnej kapely Queen

Za všetkých si pripomeňme majstra Labudu. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Československý Alain Delon. Viete o koho ide a všetkých si získal?

Na Slovensku taktiež zarezonovali úmrtia viacerých zahraničných osobností. Spomeňme napríklad kazateľa Billyho Grahama (+ 21. februára, 99 rokov), fyzika Stephena Hawkinga (+ 14. marca, 76 rokov), režiséra Miloša Formana (+ 13. apríla, 86 rokov), hokejistu Stana Mikitu (+ 7. augusta, 78 rokov) senátora Johna McCaina (+ 25. augusta, 81 rokov), novinára Džamála Chášukdžího (+ 2. októbra, 59 rokov) a tvorcu komiksov Stana Leeho (+ 12. novembra, 95 rokov).

Exkluzívne foto: Drucker zakladá stranu. Tajné stretnutie s koaličným poslancom

Najsilnejšia udalosť roka #allforjan

Slovenskom asi najviac rezonovala smrť mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorí boli 21. februára 2018 zavraždení vo vlastnom dome vo Veľkej Mači. Obaja mali 27 rokov. Od Nežnej revolúcie nič tak nespojilo spoločnosť na Slovensku ako úprimná sústrasť s pozostalými, rodinami a priateľmi tohto odvážneho páru.

Aktuality.sk zverejnili posledný Kuciakov článok o talianskej mafii na Slovensku

Rodičia Jána a Martiny. Foto: TASR

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Ich vražda sa dodnes vyšetruje. Vďaka neúnavnej práci čestných policajtov a prokurátorov sú jej vykonávatelia údajne s vysokou pravdepodobnosťou vo väzbe. Na oficiálne označenie a zatknutie objednávateľov stále verejnosť čaká.

Už rok nám chýbate, Majster N. Všetkým rozdával radosť do poslednej chvíle

Zavraždený Kuciak vo svojom poslednom článku odhalil prepojenie talianskej mafie na Úrad vlády pod vedením Róberta Fica. Na svoje funkcie rezignovali hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a šéf kancelárie Bezpečnostnej rady Viliam Jasaň. Na vlastnú žiadosť odišiel aj šéf Ficovej kancelárie Roman Šipoš.

Lučanský: Vyšetrenie Kuciakovej vraždy bolo na prvom mieste

Kniha, ktorá nikdy nemala vyjsť. Foto: TASR

Revolúcia, ktorá ukončila 50 rokov komunizmu. Ako to celé bolo?

Plné ulice a pád vlády

Udalosti po vražde Jána a Martiny viedli k vzniku občianskej iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá niekoľko týždňov po sebe napĺňala námestia. Protesty silneli, na námestiach desiatok miest naprieč Slovenskom stáli nespokojní občania a žiadali novú a slušnú vládu.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO: Pre toto som tam bola

Neodradili ich ani vyhlásenia vtedajšieho premiéra Róberta Fica o americkom miliardárovi židovského pôvodu Georgovi Sorosovi, ktorý mal podľa Fica údajne organizovať na Slovensku štátny prevrat. Prezident Kiska vyzval koalíciu k predčasným voľbám alebo k rozsiahlej rekonštrukcii vlády.

Danko opäť úraduje: Po horalkách ide najnovšie po „tomtom“

Premiér Robert Fico podal demisiu do rúk prezidenta A. Kisku, 15. 3. 2018 | Foto: TASR

VIDEO: Fico robil Mikuláša v parlamente. Pre všetkých mal darčeky

Mesiac po vražde Jána Kuciaka, sa novým premiérom Slovenskej republiky stal dovtedajší podpredseda vlády a podpredseda Smeru Peter Pellegrini. Ministra vnútra Róberta Kaliňáka nahradil najprv Tomáš Drucker a neskôr Denisa Saková. Došlo aj k výmene na postoch ministra kultúry, spravodlivosti, zdravotníctva a vicepremiéra pre investície a informatizáciu.

Sulík stráca kontrolu v SaS

Róbert Fico s Róbertom Kaliňákom po dlhých rokoch v exekutíve zasadli do poslaneckých lavíc. Napokon ku koncu roka ohlásil Kaliňák odchod z parlamentu, podpredsedom Smeru zostáva naďalej.

Zaskočení aj to čakali. Toto povedali na odchod Kaliňáka politici

Protesty v Bratislave, jar 2018. Foto: TASR

FOTO: Sme tu zadarmo a odstúpte! Kričali tisíce ľudí v uliciach Za slušné Slovensko

Spravodlivosť?

Prvého muža polície Tibora Gašpara vystriedal v júni 2018 generál Milan Lučanský. Okrem toho sa vymenili aj šéfovia elitnej jednotky NAKA a národnej protikorupčnej jednotky.

Škandál u starostu Dúbravky: Dochádzku Zaťovičovej vyšetrovala polícia asi po kočnerovsky

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko vystúpil v médiách s obvineniami voči dvom exministrom Smeru a niektorým policajným hodnostárom. Dodnes je v konflikte s vládnou mocou. Súdy jeho obvinenia zatiaľ nepotvrdili. Podľa exministra Kaliňáka ide o výmysly.

Policajný prezident Milan Lučanský a ministerka vnútra Denisa Saková. Foto: TASR – Dušan Hein

V roku 2018 bolo zatiaľ po celom svete zabitých 53 novinárov

Dva symboly korupcie a prepojenia medzi oligarchami a politikmi na najvyšších priečkach, „naši ľudia“ Marián Kočner a Ladislav Bašternák sa postavili pred súd. Bašternák je (zatiaľ neprávoplatne) odsúdený za daňové podvody, kým Kočner strávil Vianoce 2018 v leopoldovskom väzení pre kauzu Zmenky.

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Marián Kočner bol zároveň údajne označený jedným z vykonávateľov vraždy Jána Kuciaka za objednávateľa tohto hrozného činu.

Marián Kočner. Foto: TASR | foto: TASR - Dušan Hein

Ťažké Vianoce: Kočner môže v kolúznej väzbe kŕmiť holuby a mačky

Komunálne voľby

Komunálne voľby sa niesli v znamení nezávislých kandidátov, ktorý voľby s prehľadom „vyhrali“ s približne 38% zvolených starostov a primátorov.

Veľké zmeny nastali hneď v štyroch krajských mestách. Bratislavu prevzal po Ivovi Nesrovnalovi architekt Matúš Vallo a v Nitre vystriedal primátora Dvonča mladý aktivista Marek Hattas. K zmenám došlo aj v metropole východu, primátorský post si vybojoval kandidát opozície Jaroslav Polaček, a v Žiline, kde s prehľadom zvíťazil Peter Fiabáne.

Toto je nová prvá dáma Bratislavy Linda Vallová

Novozvolení primátori krajských miest. Foto: TASR – Pavel Neubauer

Valla podporil počas volebnej noci aj milionár Trnka. Na kampaň mu dal desaťtisíce!

Trnavský primátor Peter Bročka, primátor Trenčína Richard Rybníček, Banskobystričan Ján Nosko a prvá žena Prešova Andrea Turčanová svoje víťazstvá z roku 2014 obhájili.

Hattas sa oficiálne ujal funkcie primátora Nitry: Bude mať dvoch zástupcov

Nástenkári v base

Ministri za SNS z prvej Ficovej vlády Marian Janušek a Igora Štefanov putovali za mreže. Súd ich uznal vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Stalo sa tak prvýkrát v histórii Slovenska.

Exministri Janušek a Štefanov sa môžu dostať na slobodu v roku 2024 a 2027

Janušeka odsúdil Najvyšší súd na 11 rokov a Štefanova na 9 rokov vo väzení. Okrem toho im bol udelený peňažný trest vo výške 30-tisíc eur a päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu. Po splnení viacerých podmienok, ako je napríklad slušné správanie a podobne, môžu požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu, zvyčajne po odpykaní dvoch tretín trestu. Bývalý šéf SNS Ján Slota si užíva slobodu v lesoch pri Žiline (viac tu).

Exministri výstavby a regionálneho rozvoja Marian Janušek a Igor Štefanov. Foto: TASR | foto: TASR

Korupčný enviroškandál: Sólymos je stále ticho, Bugár konečne prehovoril

Blížia sa prezidentské voľby

Prezident Kiska oznámil, že v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nebude kandidovať a zároveň by chcel svoj politický kapitál zúročiť tak, aby mohol pomôcť pri zostavovaní budúcej vlády Slovenskej republiky.

Prieskum AKO: Prezidentské voľby by vyhral Mistrík pred Harabinom a Bugárom

Do boja o prezidentský palác sa pustilo hneď niekoľko zvučných mien. Najhorúcejšími favoritmi sú vedec Róbert Mistrík, sudca a bývalý minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin, právnička a aktivistka Zuzana Čaputová, podpredseda Národnej rady Béla Bugár, poslanec Milan Krajniak, publicista a mediálny analytik Eduard Chmelár, disident a dlhoročný poslanec František Mikloško, poslanec Marian Kotleba a ďalší.

Čaputová naďalej mlčí o partnerovi

Prezident Kiska v roku 2019 vo funkcii skončí. Foto: TASR

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Podľa medializovaných informácií kandidatúru stále zvažujú aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a predseda Národnej rady Andrej Danko.

Ďalšie udalosti

O športové úspechy Slovenska sa v roku 2018 postarali známe mená. Peter Sagan získal ďalší zelený dres z Tour de France. Úspechy však žali aj zjazdové lyžiarky Petra Vlhová a Henrieta Farkašová (s navádzačkou Natáliou Šubrtovou), biatlonistky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková, chodec Matej Tóth, športová strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a mnohí, mnohí ďalší.

Prelomový úspech slovenských biatlonistiek: Kuzminová i Fialková na stupni víťazov

Kuzminová (vpravo) a Filaková (vľavo). Foto: TASR

EXKLUZÍVNE: Marek Hamšík: Svoju najbližšiu futbalovú budúcnosť vidím takto

Začiatok roka sa odohral aj v znamení Zimných olympijských hier v Južnej Kórei. Na Slovensko poputovali tri medaile, jedna zlatá a dve strieborné. Všetky ukoristila fenomenálna biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Bondra s Lintnerom na večeri. O čom všetkom spolu hovorili?

Na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa v roku 2018 konali v Dánsku, sa Slováci umiestnili na deviatom mieste. Naši hokejisti na Zimnej olympiáde v Pjongčchangu obsadili jedenástu priečku z dvanástich.

Kuzminová triumfovala v ankete Športovec roka 2018

Megahviezda svetovej cyklistiky – Peter Sagan. Foto: TASR

Katka Saganová zverejnila status, ktorý hovorí za všetko. Vrátia sa k sebe?

Minister Kažimír, ktorý sa pomaly odoberá na post guvernéra Národnej banky Slovenska, úspešne prezentoval v Národnej rade historicky prvý vyrovnaný rozpočet v dejinách našej republiky.

7 faktov o Saganovi, ktoré ste nepoznali!

Uplynulý rok bol zároveň rokom výročí. Pripomenuli sme si sto rokov prvej Československej republiky (a teda aj sto rokov od Deklarácie slovenského národa), ako aj päťdesiat rokov od augustovej okupácie tankami Varšavskej zmluvy.

21. august 1968: Deň, keď sa skončila nádej na socializmus s ľudskou tvárou

Kladenie vencov v Prahe na sté výročie spoločnej republiky. Foto: TASR

Vznik Československa v roku 1918 odštartoval novú cestu pre Slovensko

Rok 2018 bol v mnohých ohľadoch prelomový. Veľa sa toho zmenilo a zostáva len dúfať, že k lepšiemu. Nasledujúce roky ukážu, či otázky, ktoré sme si v 2018-tom kládli, budú uspokojivo zodpovedané a najmä, či bude spravodlivosti učinené za dosť.

Matka Ľudmily Cervanovej: Nech celé Slovensko vidí, čo urobili môjmu dievčatku!

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky