Jednou vetou

Pripravte sa na zmeny! Ambulantné pohotovosti fungujú od nedele po novom

Ilustračné foto

foto: TASR

Ambulantné pohotovosti fungujú od nedele po novom. Organizátor doteraz chýba na 17 zo 136 bodov pohotovostí pre deti a dospelých. Vyplýva to z počtu organizátorov, ktorí si od ministerstva zdravotníctva prevzali povolenia a poverenia na ich prevádzkovanie.

Organizátor chýba ambulantným pohotovostiam pre dospelých v Senci, Detve, Gelnici, Krupine, Poltári, Stropkove, Turčianskych Tepliciach, a Žarnovici. Nemajú ho ani ambulantné pohotovosti pre deti a dorast v Bánovciach nad Bebravou, Dubnici nad Váhom, Malackách, Revúcej, Veľkom Krtíši. V Zlatých Moravciach a Lučenci chýba organizátor pre oba typy pohotovostí.

Čítajte viac: Kam na pohotovosť? Tu je kompletný zoznam

Systém fungovania lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) sa zmenil od júla, po novom pôjde o ambulantnú pohotovostnú službu (APS). Ministerstvo ubezpečuje, že napriek doterajšiemu neobsadeniu niektorých bodov dostupnosť zdravotnej starostlivosti zostane zachovaná a pohotovostí bude viac ako doteraz.

Celkovo má byť 75 ambulantných pohotovostí pre dospelých a 61 ambulantných pohotovostí pre deti a dorast v pevnej sieti. Pevná sieť bude cez pracovný týždeň fungovať od 16.00 h do 22.00 h, v súčasnosti bola LSPP otvorená do rána. Počas víkendu alebo sviatku bude fungovať od 07.00 h do 22.00 h.

„Chceme zdôrazniť, že v prípade akútnej zmeny zdravotného stavu je k dispozícii posádka ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Ambulantná pohotovostná služba je len akousi predĺženou rukou štandardných ordinačných hodín klasickej ambulancie všeobecného lekára či pediatra pri život neohrozujúcej náhlej zmene zdravotného stavu,“ zhrnula hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Tip na čítanie: Kraje kritizujú rezort zdravotníctva za zmeny na pohotovostiach

APS slúži najmä pre prípady náhlej zmeny zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život. „Teda pre prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára,“ uviedla Eliášová. Zdôrazňuje, že APS nie je pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia. „O takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka,“ dodala Eliášová.

Od 15. júna nastala ešte ďalšia zmena, pohotovostná lekáreň v každom okrese bude otvorená do 22.30 h. „Ministerstvo zdravotníctva vychádza v ústrety pacientom, aby sa dostali k svojim liekom a nemuseli čakať do nasledujúceho dňa. Príslušný vyšší územný celok určí, ktorá lekáreň v danom okrese bude mať pohotovostnú službu,“ vysvetlila Eliášová.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie