Jednou vetou

Prísnejšie majetkové priznania poslancov? Novelu nestihli predložiť načas

Národná rada Slovenskej republiky

foto: TASR

Novela zákona o konflikte záujmov, ktorá má priniesť aj prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, stále nie je predložená do parlamentu. Právna norma by mala prísť aj s Etickým kódexom, ktorý nedávno predstavil kancelár Národnej rady SR Daniel Guspan. Vravel, že oba návrhy by mohli prísť do parlamentu spolu a hovoril o októbri. Medzi predloženými návrhmi novela zákona nie je. Termín na predkladanie návrhov už vypršal.

 „Závery od členov komisie som predniesol koaličným stranám a akceptovateľné návrhy, na ktorých je súhlas, predložil predsedovi NR SR, pričom následne spolu s ďalšími poslancami predložíme návrh na program schôdze,“ uviedol podpredseda parlamentu a šéf pracovnej komisie, ktorá mala novelu pripraviť, Martin Glváč (Smer-SD).

Pracovná skupina sa v súvislosti so zákonom o konflikte záujmov ešte v júni rozprávala o tom, že verejný funkcionár by mohol mať zakázané vlastniť médium či PR agentúru. Ďalej, že majetkové priznania by parlamentu mohli podávať aj starostovia a primátori a ďalšie osoby, o ktorých v súčasnosti zákon o konflikte záujmov nehovorí.

Poslanci sa v pracovnej skupine dohadovali o podobe zákona o konflikte záujmov, zatiaľ však nie o tlačive, na ktorom podávajú verejní funkcionári majetkové priznania. To súčasné je neraz kritizované, keďže podľa časti poslancov neumožňuje riadnu kontrolu majetkových pomerov verejných funkcionárov.

Politici by sa nemali hrať na sudcov, zhodli sa Bugár a Kollár

Novela zákona o konflikte záujmov by mala rozšíriť počet osôb, ktoré budú musieť podávať majetkové priznania, a ktorých sa majú týkať pravidlá o konflikte záujmov. Zákon by sa po novom napríklad mohol vzťahovať aj na predstaviteľov firiem, v ktorých má štát majoritu. Novela by mala upraviť aj pravidlá priznávania hnuteľného majetku a darov. Riešiť má aj nedostatočné sankcie, o ktorých pravidelne vedie debaty parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky