Jednou vetou

Prísnejšie majetkové priznania sú otázne. Parlament má napokon jeden návrh

Národná rada
Národná rada Slovenskej republiky.

Foto: TASR

Zmeny v ústavnom zákone o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákona o konflikte záujmov), ktoré by mali priniesť aj prísnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, sú stále otázne. Po mesiacoch prípravy v pracovnej skupine predložili do Národnej rady SR poslanci jeden návrh

FOTO: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

V Národnej rade predložili koaliční poslanci Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd, podľa šéfa pracovnej skupiny Martina Glváča (Smer-SD) o návrh zmeny zákona o konflikte záujmov. Dohodla sa na ňom pracovná skupina. Poslanec Beblavý sa rokovania komisie nezúčastňoval, bol iba na prvom úvodnom stretnutí, potom už nebol ani raz.

Dôvodová správa k návrhu, ktorý predložili koaliční poslanci, hovorí aj o absolútnom zákaze podnikania. Glváč však zdôrazňuje, že nič také zákon nerieši. Verejní funkcionári majú podnikanie zakázané už v súčasnom zákone, tento zákaz sa podľa Glváča nesprísňuje. „Predložený návrh zákona neprináša žiadne zmeny v oblasti podnikania verejných funkcionárov,“ uviedol.

Na schválenie novely treba ústavnú väčšinu (aspoň 90 hlasov), teda dohodu medzi koalíciou a opozíciou. Niektoré strany už hovoria, že návrhy nepodporia. SaS koaličný návrh odmieta. Predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS) uviedol, že koalícia zamietla všetky podstatné návrhy, ktoré opozícia mala.

„Napríklad nižší limit na priznanie majetku či jeho presnejšie priznávanie vrátane darov. Ponechali len technické zmeny. Naopak, župani a primátori miest budú podávať majetkové priznania výboru NR SR a nie komisiám zastupiteľstva, čo považujeme za zasahovanie do právomoci samosprávy,“ uviedol Sloboda.

Toto je nová prvá dáma Bratislavy

Avšak podľa podpredsedu parlamentu a šéfa pracovnej skupiny, ktorá na novele pracovala Martina Glváča tento návrh zákona sa nedá „hodiť na stôl“, bez rokovania a hľadania podpory, len v rámci akéhosi opozičného politického PR. „Chcem pripomenúť, že dvaja najväčší mediálny bojovníci a hodnotitelia tohto návrhu zákona sa rokovaní menovanej komisie zúčastnili nasledovne: p. Beblavý 1x; pani Remišová 0x. Ak majú títo dvaja opoziční politici takú víziu, že vládna koalícia má do bodky podporiť nimi predložené návrhy, tak je jasné, ako to povedal jeden z mojich kolegov, že v skutočnosti nemajú záujem na politických rokovaniach a hľadaní kompromisov, ale používajú takéto vydieranie, aby k žiadnej zmene nedošlo. Aj preto chcem oceniť konštruktívny prístup viacerých opozičných kolegov, ktorí pracovali,“ uviedol Martin Glváč.

Predseda klubu SNS Tibor Bernaťák uviedol, že národniari rozhodnú o podpore návrhov na rokovaní ich poslaneckého klubu. Most-Híd ani OĽaNO zatiaľ neodpovedali.

Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky, zriadené boli viaceré pracovné skupiny. Jedna tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky